GeriEkonomi Kentsel dönüşüme 8 elle sarılalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kentsel dönüşüme 8 elle sarılalım

Kentsel dönüşüme 8 elle sarılalım
refid:21587069 ilişkili resim dosyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Evlerin salaş, binalar kaçak..Yollarımız, ulaşımımız kötü. Böyle olursa gelişmiş bir ülke olabilir miyiz? Bu nedenle dönüşüm işine 8 elle sarılmalıyız” dedi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “5 Ekim’de 6 bin 500 birim konut ve iş yerinin yıkımı Başbakanımızın da katılımı ile başlayacak. Bir Bakan değil, bir amele olarak söylüyorum. 500 bin konut yaptık ve Hazine’den bir lira para almadık” dedi. “Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor” adlı konferansta konuşan Bayraktar, dünyada şehirleşmenin arttığını belirterek, “Türkiye ekonomisi, 250 milyar civarından 800 milyar noktasına yetişti. Çok büyük bir büyüme var. 5 Ekim’de başlayacak yıkımlar diye söylentiler oluyor ama önce iş yapalım fazla konuşmayalım. Ben arkadaşlara diyorum haber yapmayın. Önce bir yıkalım” dedi. Evlerin salaş, binaların kaçak olduğunu söyleyen Bakan, “Yollarımız, ulaşımımız kötü. Para çok şey ama her şey değil. Biz gelişmiş bir ülke olabilir miyiz? Bu nedenle dönüşüm işine 8 elle sarılmalıyız” diye konuştu.

Kentsel dönüşüme karşı çıkan insanlar olduğunu belirten Bayraktar, “Habire toplanıyorlar, ‘Ketsel dönüşüme karşıyız diye.’
E güzel kardeşim karşı çıkarsanız ölen insanların, ölecek insanların vebaline girmiş olursunuz. Rant yasası diyorlar. Şeytan bunun neresinde denir ya hani, rant bunun neresinde?” dedi.

Yıkmaya başlıyoruz

Vatandaşın evinin riskli olup olmadığı konusunda bilinçli olması gerektiğine vurgu yapan Bakan Bayraktar, “Vatandaş nihai olarak yıkmıyorsa biz onu yıktırmaya mecburuz. 5 Ekim’de 35 vilayette 6500 birim konut ve işyerinin yıkımı Başbakanımızın da katılımı ile başlayacak. İnceleyeceğiz ve riskli ise yeni evine taşındığında biz ona kira yardımı da yapacağız. Vatandaşa kira yardımı yapmak rant mı? Rantsa helali hoş olsun. Bu ülke kalkınacak, ülkenin tekerine çomak sokmanın anlamı yok. Kentsel dönüşümü tek başımıza yapamayız. Bu işle ilgili aktörler ve vatandaşların bu işe destek vermesi lazım” diye konuştu.

Yapamazsak defolur gideriz

7 veya 8 milyon konutun fay hattı üzerinde olduğunu, 6.5 milyonunu elden geçirmek gerektiğini belirten bakan Bayraktar “Sihirli değnek gibi yapacağız diye bir şey yok. Ciddi bir dönüşüm başlayacak. Başta İstanbul olmak üzere, dalga dalga bunu yürüteceğiz. Bu işi engellemek isteyenlere hainlik derim. Bu işi yapamazsak defolup gideriz. Biz yapamıyorsak, yanlış yapanı bu millet gönderir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde milletin dediğini yapmaktır esas. İstanbul’da Belediye başkanı kardeşlerimize çok büyük gayret gerekiyor. Deprem olacak ve bunun için nasıl yapabiliyorsak başlamamız lazım. Elimizde ne varsa bir eser meydana getirmemiz lazım. Bir Bakan değil, bir amele olarak söylüyorum. Bize inanmadılar. 500 bin konut yaptık ve hazineden bir lira para almadık” dedi.

İstanbul amiral gemisi

İSTANBUL’un kentsel dönüşümde amiral gemisi olduğuna dikkat çeken Erdoğan Bayraktar, “Sel gider, kum kalır. Bu iş belediye başkanlarının insanlara bırakacağı en büyük iştir. Kent yasası rant yasası olmasın gibi bir anlayış var. Biz çok şerefli bir dinin mensuplarıyız. Bu işte rant kelimesini getirmek çok yanlış bir şey. Cenaze evinde bayram olmaz. İnsanların canını ilgilendiren bir husus yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yatırım bütçesi 350-400 milyon. Hazineden bütçe gelecekti. Bir kuruş vermediler. Bu dönüşüm işini başlatan Başbakanımız. Böyle bir irade olduktan sonra çok büyük işler başaracağız” diye konuştu.

Garibin yuvasını yapmaya geldik

BU işin 500 milyarlık bir dönüşüm olduğunu belirten Erdoğan Bayraktar, “Özel sektör bunu yapacak. Deprem gelmeden biz yıkalım. Evimizi yıkma diyorlar. Biz garibin yuvasını yapmaya geldik. Salaş evlerden Türkiye’yi temizlemek, garibin evini yapmaktır amacımız. Terör belasından da kurtulduğumuz zaman Türkiye’yi tutabilene aşk olsun. Fırsatçılar bu dönemde ortaya çıkacak, onlara da mani olmamız lazım” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle