GeriEkonomi KDV indirimi için IMF'yi TOBB ikna edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KDV indirimi için IMF'yi TOBB ikna edecek

Tekstilde 14 aydır gündemde olan katma değer vergisinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirimine karşı çıkan IMF'yi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ikna edecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2003 yılının son aylarında açıkladığı tekstil ürünlerindeki KDV oranının yüzde 18'den 8'e çekilmesi için Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışmalarda, IMF engeli bir türlü aşılamıyor.

Özel sektörün ısrarla talep ettiği KDV indirimi için bir kararname taslağı hazırlayan Maliye Bakanlığı, iplik, kumaş gibi işlenmiş ürünler, iç ve dış giyimde kullanılan konfeksiyon malzemeleri ve perde, şerit gibi dokuma mensucat ürünlerinde 10 puanlık bir KDV indirimine gidilmesini kararlaştırmıştı.

Bu arada 2003 yılı Aralık ayı içinde çıkarılan Vergi Yasasında hammaddeyi yüzde 18 KDV ile alan, ancak ürüne yüzde 8 KDV uygulayacak olan firmalar için aylık iadeye ilişkin düzenleme de yer almıştı.

Ancak tekstildeki KDV indirimi, IMF'nin vergi kaybına yol açacağı gerekçesiyle itiraz etmesi yüzünden bir türlü hayata geçirilemedi.

TOBB RAPOR HAZIRLIYOR

TOBB, tekstil sektörünün mevcut durumu, sektörün görüş ve önerileri ile vergi indirimi sonucu ortaya çıkabilecek mali tablo konusunda bir rapor hazırlamaya başladı.

Odalar Birliği'nin tekstil raporunun IMF'ye de sunulacağı ve KDV indiriminin gerekliliğinin bu raporla ortaya konulacağı belirtildi.

MALİYE DE İNDİRİME TARAFTAR

Maliye Bakanlığı yetkilileri de tekstil sektörü gibi bu düzenlemeye taraf görünüyorlar. Maliyeciler, tekstildeki KDV indirimi ile üretim ve ihracatın destekleneceğini, KDV iade işlem sayısının düşeceğini, bunun ise vergi dairelerindeki iş yükünü azaltacağını vurguluyorlar. Yetkililer, vergi indirimiyle birlikte tekstil sektöründe yoğun şekilde yaşanan kayıt dışılığın da azalacağını ifade ediyorlar.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle