GeriEkonomi Kasım'da borsaya yatıranlar kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kasım'da borsaya yatıranlar kazandı

Bu yılın Kasım ayında, çeşitli finansal yatırım araçları içinde ``reel bazda`` borsayı seçenler kazanırken, döviz ve altına yatırım yapanlar zarar etti.

Devlet İstatistik Entitüsü`nün (DİE) ``Seçilmiş Finansal Yatırım Araçlarının 2001 Kasım Ayı İtibariyle Gerçekleşen Reel Getiri Oranları`` açıklandı.

Açıklamaya göre Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, borsaya yatırım yapanlar yüzde 22.1 reel getiri sağlarken, mevduat faizine yatıranlar yüzde 0.6 gelir elde ettiler.

Aynı ayda reel bazda dolar yüzde 8.7, mark yüzde 10.6, altın da yüzde 11.5 oranında zarar ettirdi.

TÜFE bazında enflasyondan arındırıldığında, Kasım ayı itibariyle son bir yıllık dönemde ise Mevduat faizinde yüzde 21.4, borsa`da yüzde 47.6`lık reel gelir kaybı söz konusu. Bu dönemde diğer araçlar içinde yer alan dolar yüzde 32.8, mark yüzde 38.1, altın da (külçe) yüzde 39.5 reel getiri sağladı.

TÜKETİCİ VE TOPTAN AYNI, GELİRLER DE AYNI

Diğer yandan, Kasım ayı TEFE ve TÜFE rakamlarının yüzde 4.2 olarak çıkması neden ile, seçilmiş finansal yatırım araçları içinde yer alan Mevduat faizi, borsa, dolar, mark ve altının TEFE`ye göre indirgendiğinde, aylık getirileri TÜFE ile aynı oranda sonuçlandı.

TEFE`ye göre indirgendiğinde, mevduat faizi yüzde 0.6, borsa yine yüzde 22.2 kazandırdı. Dolar yüzde 8.7, mark yüzde 10.6, altın ise yüzde 11.5 oranında zarara sebep oldu.

Ancak TEFE bazında enflasyondan arındırılmış 12 aylık sonuçlara bakıldığında, bir yıllık sürede mevduat faizi yüzde 28.7, borsa yüzde 52.5 gelir kaybına neden oldu. Aynı dönemde, dolar yüzde 20.4, mark yüzde 25.2, altın da yüzde 26.5`lik reel getiri sağladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle