GeriEkonomi Karsan ile Hyundai'den işbirliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karsan ile Hyundai'den işbirliği

Karsan, Hyundai tarafından geliştirilecek yeni bir ticari araç modelinin tüm Avrupa pazarları için münhasır üreticisi ve Türkiye’deki münhasır dağıtıcısı olma yolunda HMC ile mutabakat zaptı(MoU) imzalandığını açıkladı.

Karsan'dan yapılan açıklamada, taraflar arasında Ekim 2010'da imzalanan Niyet Mektubu'nun ardından, bugün konuyla ilgili Memorandum of Undestanding - Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandığı bildirildi.

NİHAİ ANLAŞMA TEMMUZ 2011'DE İMZALANACAK


Yeni modelin 2014 yılında üretimine başlanması ve ilk 6 yılda toplam 200 bin adetlik bir üretim gerçekleşmesinin hedeflendiği bildirilen açıklamada, imzalanan MOU ile birlikte tarafların pazarlama, ürün geliştirme ve endüstriyel alanlarda kapsamlı çalışma yürütecekleri, nihai anlaşmanın Temmuz 2011’de imzalanmasının öngörüldüğü duyuruldu.

HYUNDAİ, AVRUPA TİCARİ ARAÇ PAZARINDA GÜÇLENECEK

Anlaşmayı değerlendiren HMC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H.Y.Choi, söz konusu projenin Hyundai için önemine işaret ederek, bu proje sayesinde Hyundai’nin Avrupa ticari araç pazarında çok daha güçlü bir konuma geleceğini ve bu hedefe ulaşmalarında Karsan ile yapılan işbirliğinin anahtar rol oynadığını belirtti.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da, MoU’nun Hyundai-Karsan ilişkisinde farklı bir boyuta geçilmekte olduğu anlamına geldiğini ve bu projenin temelini oluşturduğunu, bu projede Hyundai’nin güçlü global markasıyla Karsan’ın esnek ve kaliteli üretim becerisinin bir araya geldiğini söyledi.

Açıklamaya göre, Karsan ve HMC, aralarındaki münhasır üretim ve distribütörlük anlaşmasını geçtiğimiz yıl Eylül ayında 31 Aralık 2014’e uzatma kararı almıştı. Genişletilen anlaşma kapsamında CKD (Completely Knocked Down) üretiminin aşamalı olarak genişletilmesi, yerlileştirme oranının artırılması ve üretilen araçların Karsan tarafından ilk kez Avrupa ve Bölge ülkelerine ihraç edilmesi konusunda mutabık kalınmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle