GeriEkonomi Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, rezervasyon yaptıran tatilcilere ödeme yapmalarına rağmen hizmet vermeyen, ayrıca işletmecisi S.G. kayıplara karışan otel, tamamen boşaltıldı. Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya koordinesinde polis ekipleri ise otel içinde ve çevresinde yağma ve zarar verme olaylarına karşı güvenlik tedbiri aldı. Bir tatilci, "Üç günlüğüne oda istedim. Telefonda bana ünlü sanatçı Fedon’un sahne alacağını ve 1500 lira üzerinde ödeme yapanlara ücretsiz konser olduğunu söyledi. Kredi kartım ile taksitle 1800 lira ödeme yaptım" dedi.

Büyük çoğunluğu İstanbul, Ankara, İzmir'den bayram tatilini geçirmek için internet üzerinden oda satın alarak İçmeler Mahallesi'ndeki 4 yıldızlı, 70 odalı otel Hotelus Royal'a gelen tatilcilere "Hotelus: Şirketimiz yaşanan genel krizden dolayı iflas etmiştir. Size hizmet veremeyeceğiz. İade ödemeleriniz için finans kuruluşunuzla irtibata geçiniz." şeklinde kısa mesaj atıldı. Otel çalışanların maaşlarının uzun süredir alamadığı, sezon sonuna kadar ucuz fiyata binlerce rezervasyon yapıldığı iddia edilirken otel işletmecisi S.G. ortadan kayboldu. Kimsenin ulaşamadığı otel işletmecisi S.G'nin çok sayıda rezervasyon alarak kaçtığı öne sürüldü.

OTEL KOMPLE BOŞALTILDI

Bugün otelin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışları tutularak, gelen tatilciler başka tesislere yönlendirildi. Otelin elektrik ve suyu kesildi. İçeride bulunan içecek ve yiyecekler ise otelin mülk sahibinin talimatıyla, tatilcilerin konaklayacağı diğer tesislere aktarıldı. Kayıp işletmecinin arandığı belirtildi. Faaliyetine son verilen otelin kapısında belediye ve polis ekiplerinden oluşan görevliler bekliyor. Görevlilerin bayram boyunca gelecek olan vatandaşları, belirledikleri konaklama tesislerine yönlendirme yapacağı bildirildi. Bazı tatilcilerin otel lobisinde ve koridorlarında eşyalara zarar verdiği ve polis tarafından tutanak tutulduğu öğrenildi.

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler

'İLK GÜN ÜCRETSİZ, DİĞER GÜNLER İNDİRİMLİ OLACAK'

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülbüloğlu, "Konaklama tesisinde bir dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya kaldık. Otelciler olarak toplanarak, krizin aşılması için görüş alışverişinde bulunuldu. Otelin faaliyet halinde olması imkansızdı. Yetkili birimlerce faaliyetine son verdirilerek, belirlediğimiz nitelikli otellere bir günlüğüne bizim misafirimiz olarak kalacaklar. Bayramın birinci günü akşamından itibaren otelin niteliğine göre yaptırdığımız indirim ile 60-80 lira arasında ücret ödeyerek kalabilecekler. Kriz daha büyük boyutlara ulaşmadan Kaymakamlık, Emniyet, Belediye ve turizmcilerimizin elbirliğiyle atlatılmıştır" dedi.

Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ise, "Durumu öğrendiğimizde oluşturduğumuz kriz masasıyla sorunların kısa sürede çözümüne gittik. Gece saat 04.00’den itibaren gelenler, başka otellere aktarıldı. Otelin faaliyetine son verdirip, kalan tatilcileri de başka otellere ücretsiz aktararak elektrik ve suyunu kesip mühürledik. Bir gün içinde kriz çözülmüştür. Konu ile ilgili İçişleri ve Kültür Turizm Bakanlığı bilgilendirilmiştir" dedi.

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler

NELER YAŞANDI?

Ramazan Bayramı tatilini geçirmek için günler öncesinden İçmeler Mahallesi’ndeki 4 yıldızlı bir otele internet üzerinden ve telefonla her şey dahil kişi başı 95 lira ödeyerek rezervasyon yaptırıp İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Ordu ve Diyarbakır gibi çeşitli illerden aileleriyle tatile gelen çok sayıda vatandaş kapıda kaldı. Odaların birden fazla kişiye satılması nedeniyle mağdur olan tatilciler, bavullarıyla otel lobisi ve bahçesinde çaresizce uzun süre bekledi.

Durum ayrıca polise bildirildi. Yaşananları haber alarak otele gelen Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Müdürü Cahit Sarıbey, mağdur tatilcilerle görüştü. Yapılan görüşmelerde bir odanın 10 kişiye bile satıldığı, bayram süresince otel için yaklaşık 2 bin kişinin parasını ödeyerek rezervasyon yaptırdığı belirlendi. Ayrıca otelin GETOB üyesi olmadığı vurgulandı.

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler

GETOB’un teklifiyle bazı tatilciler geceyi gösterilen otellerde geçirdi. Tatili zehir olan ve Marmaris’e yakın yerleşimlerde oturan bazı tatilciler ise yaşadığı şehre geri döndü. Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sivil ve resmi ekipler, gece boyunca otel çevresinde güvenlik önlemi aldı.

"ADALET İSTİYORUZ"

Ankara’dan ailesiyle tatile gelen bir kadın, bu duruma tepkisini dile getirerek, "Bu ülkeye adalet gelmeli ve gelecek" dedi. Bir yetkili bulamadıklarını ve kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini iddia eden kadın ailesiyle birlikte otomobiline binerek otel önünden uzaklaştı. Tacikistan’dan tatile gelen ve adını vermek istemeyen bir kişi, "İki arkadaşımla üç günlüğüne geldik. Şu an sokaktayız, bir tane yetkili sorunumuza çare bulamadı" dedi.

Durumdan habersiz gece otele gelen bazı müşteriler ise polis tarafından sakinleştirildi. Polis, mağdur olan tatilcilere Marmaris’te veya ikamet ettikleri şehirlerde suç duyurusunda bulunabileceklerini söyledi. Araçlarıyla gelen bazı tatilciler, beddua ederek memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler

BAZI TATİLCİLERE "FEDON SAHNE ALACAK" DEMİŞLER

Ankara’dan ailesiyle tatile gelen Mehmet Dönmez, "İlanı gördüğümüzde telefonla arayarak üç günlüğüne oda istedim. Telefonda bana ünlü sanatçı Fedon’un sahne alacağını ve 1500 lira üzerinde ödeme yapanlara ücretsiz konser olduğunu söyledi. Kredi kartım ile taksitle 1800 lira ödeme yaptım. Olayı öğrendiğimde bankamı arayarak iptal ettirdim. Adalet sağlanır mı mağduriyetimiz giderilir mi bilemem ama bu işin peşini bırakmayacağım" dedi.

KRİZ MASASI KURULDU

Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ise, "Benim başkanlığımda güvenlik güçlerimiz, TÜRSAB ve GETOB temsilcilerimizle birlikte kriz masası kurulmuştur. Ramazan Bayramı tatili için ödeme yaparak rezervasyon yaptıran çok sayıda kişi var. Turizmciler ile görüşülerek bazı mağdur vatandaşlarımız ücretsiz bir günlüğüne otellerinde misafir edilecektir. Çalışmalarımız devam etmektedir, mağdur vatandaşlarımızın sorunları giderilecektir" dedi.

Kapıda kalan tatilcilerden yeni haber... İsyan ettiler


Yorumları Göster
Yorumları Gizle