GeriEkonomi Japonya aşırı değerli yene müdahale etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya aşırı değerli yene müdahale etti

Japonya aşırı değerli yene müdahale etti
refid:19129034 ilişkili resim dosyası

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, Japon Yeni'nin ABD doları karşısında yeni bir rekor kırmasının ardından piyasaya müdahale ettiklerini bildirdi.

Azumi düzenlediği basın toplantısında, dolar karşısında aşırı değer kazanan yendeki yükselişi durdurmak için yerel saatle 10.25'te döviz piyasasına müdahale etme talimatı verdiğini belirtti ancak müdahalenin miktarına ilişkin bilgi vermedi.

Ekonominin temel göstergelerini bütünüyle yansıtmayan spekülatif hareketler gördüklerini vurgulayan Azumi, piyasadaki spekülatif hareketlere karşı güçlü ve kararlı adımlar atacaklarını yineledi.

Azumi, sonuçlar memnun edinceye kadar döviz piyasasına müdahale etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Bu, Japonya Maliye Bakanlığı'nın üç aydan daha kısa bir sürede yene yaptığı ikinci müdahale oldu.

EFSF'DEN TAHVİL ALACAK

Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Başkanı Klaus Regling, Japonya'nın EFSF'nin ihraç edeceği tahvillere yatırım yapmayı sürdüreceğini bildirdi.

Regling Japonya Maliye Bakan Yardımcısı Takehiko Nakao ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Japon hükümetinin daha önce olduğu gibi EFSF tahvilleri almayı sürdüreceğini belirterek, Japonya'nın tahvil alımının son 10 ayda yapılanla aynı şekilde olacağını ifade etti.

Klaus Regling, gelecekteki operasyonlar konusunda da Japonya hükümeti ile temasta bulunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Japonya, EFSF'nin bugüne kadar ihraç ettiği tahvillerin yüzde 20'sini aldı.

Japon yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada, EFSF'den daha fazla tahvil satın alma niyetlerini beyan etmişler ancak Avrupalı yetkililerden euro bölgesindeki borç krizine çözüm üretmek konusunda daha kararlı adımlar görmek istediklerini vurgulamışlardı. 

Asya'daki potansiyel yatırımcıları ikna turuna çıkan euro bölgesinde kurtarma fonu EFSF'nin Başkanı Klaus Regling hafta sonu Çin'i ziyaret etmişti.

Regling, 440 milyar euroluk EFSF'nin büyüklüğünün nasıl artırılacağına ilişkin teklifi Kasım ayına kadar sunmayı beklediğini ifade etmişti.

    


Yorumları Göster
Yorumları Gizle