İtalya’da 'kusurlu felaket'

AA
20.04.2016 - 15:55 | Son Güncelleme:

İtalya’nın Cenova kentinde bir enerji şirketine ait boru hattında meydana gelen sızıntıda çevreye ham petrol yayıldı.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, pazar akşamı yaşanan olayda Iplom firmasına ait Bussala’daki üretim tesisleriyle liman arasındaki boru hattında oluşan çatlaklar nedeniyle tonlarca ham petrol toprağa sızdı. Şirketten yapılan açıklamada pazar gecesinden bu yana yaklaşık 500 metreküp ham petrolün çevreye sızmış olabileceği bildirilirken, boru hattından kentin ortasından da geçen Fegino ırmağına akan petrolün denize ulaştığı belirtildi.

BPye tarihi cezaBP'ye tarihi ceza

BP petrol sızıntısında ihmalkâr bulunduBP petrol sızıntısında 'ihmalkâr' bulundu

Akarsuya sızan petrolün ayrıştırılması için Fegino nehrine emici tüpler konularak, suyun bu tüplerden geçirildiği, bunun yanı sıra da nehrin denizle buluştuğu noktaya kadar ulaşan petrolün daha fazla yayılmaması için önlemler alındığı ifade edildi. Sızıntının ardından "kusurlu felaket" suçlamasıyla olayla ilgili soruşturma açıldı.

Shell, Nijeryadaki petrol sızıntısı davasında uzlaşmaya gittiShell, Nijerya'daki petrol sızıntısı davasında uzlaşmaya gitti

İtalya Çevre Bakanı Gian Luca Galletti, sızıntıyı anbean gözlemlediklerini ve ekiplerin akarsuyu temizlemek için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Ligurya Bölgesel Yönetim Başkanı Giovanni Toti de hafta sonu hava koşullarının kötüleşeceği, rüzgar nedeniyle petrolün denize daha hızla karışabileceği uyarısında bulunarak, sivil savunma ekiplerinin müdahale etmesini istedi. 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı