GeriEkonomi İsteyen tarlasını havaalanı yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsteyen tarlasını havaalanı yapacak

İsteyen tarlasını havaalanı yapacak
refid:18953264 ilişkili resim dosyası

Sabah gazetesinden Hamdi Ateş’in haberine göre, Ulaştırma Bakanlığı bir pist ve küçük bir kulübeden oluşan havaalanlarının yapımı için düğmeye basmasıyla, tarlası olanlar ellerindeki arazileri havaalanına dönüştürebilecek.

Binaların üzerine helikopter pisti projesinden sonra Ulaştırma Bakanlığı şimdi de bir pist ve küçük bir binadan oluşan kontrolsüz havaalanları için düğmeye bastı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), özel jetler, yangın söndürme uçakları, eğitim uçuşlarında kullanılan uçakların yararlanabileceği özel pistlerin yapımını düzenleyen talimat taslağı yayınladı.                            
        
UYGUN RAPORU ALINACAK      
Havaalanı yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar, SHGM'den izin ve onay alacak. Ayrıca Çevre Bakanlığı'ndan ÇED raporu ile askeri kısıtlar nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı'nın da havaalanı için onay vermesi gerekiyor. Kontrolsüz havaalanı yapmak için izin alanlar bir yıl içinde pist ve gerekli teçhizatı hazırlayıp havaalanını işletmeye açmak zorunda olacak. Kontrolsüz havaalanlarında aletli iniş kalkış zorunluluğu bulunmuyor. Bu nedenle pilotların görerek iniş yapması gerekiyor. Işıklandırma şartı olmadığı için gün doğumu ile gün batımı arasında uçaklar iniş ve kalkış yapabilecek.     
  
HAVA TURİZMİ CANLANACAK
   
A ve B tipi olarak iki standarda sahip olacak kontrolsüz havaalanlarından, A tipi olanlar eğitim, sportif, turizm, havadan yangın söndürme, hava ambulans ve benzeri amaçlarla kullanılacak. Bu havaalanlarından işletmeler tarifeli ve tarifesiz sefer de yapabilecek. Hava taksi işletmeleri ve küçük gövdeli pervaneli uçaklarla taşımacılık yapan işletmeler, kârlı gördükleri bölgelere kendi havaalanlarını yapabilecek. Büyük holdingler fabrika veya işletmelerine de izin alarak kontrolsüz havaalanı inşa edebilecek.         


Yorumları Göster
Yorumları Gizle