İşte kışın hayat kurtaran tavsiyeler

Hürriyet Haber
01.01.2015 - 00:30 | Son Güncelleme:

Türkiye'de kış koşullarının sertleşmesiyle kaza sayısı da artıyor. 10 adımda kaza riskini minimuma indirip güvenli sürüş sağlamak mümkün.

Türkiye'de kış koşulları tüm yurtta etkili olmaya başladı. Özellikle yol tutuşunu azaltan faktörler ve görüş açışının düşmesi sürücüleri tüm yurtta zorluyor. Birkaç anahtar tavsiye ise kış mevsiminde de güvenli sürüş gerçekleştirmenizi sağlıyor. İşte kış koşullarında araç kullanmak için 10 kritik madde:

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKarlı havada otomobil kullanmanın ilk önemli kuralı hız yapmamak. Kış mevsiminde lastiklerin yol tutuşu zayıfladığından düşük hızla seyretmek kritik önem taşıyor.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerNitekim Türkiye'nin ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulamasına geçmesinin sebebi de bu. Kış lastiklerinin özelliği normal lastiklere göre yol tutuşunu artırması. Bu yüzden kış lastiği kullanmak olmazsa olmaz bir kural.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKış lastiklerinizi aldınız. Peki bu lastiklerin basıncı ne olacak? Kullandığınız otomobilin üreticisinin hazırladığı kılavuzda kışın lastik hava basıncı ile ilgili tavsiyelere uyun.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKış lastiklerinizin farklı farklı olmamasına özen gösterin. Jant genişliğinize göre lastik seçmek önemli. Otomobilinizin orijinal jant dış çapına göre lastik seçin.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKış şartlar sadece lastikleri zorlamıyor. Aracınızın radyatöründeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerSilecek suyunuzun sıfır derecede donmayacak silecek sıvısı olmasına dikkat din.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKış şartlarında takip mesafesi çok azalabilir. Bu yüzden yüksek hızda seyretmemenin yanı sıra ani duruş ve kalkışlardan kaçının.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerGörüş açısını korumak için kısa farları sürekli açık tutun.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerKış şartları içinde herhangi bir arıza yaşadığınızda otoyol kenarlarındaki acil durum ceplerine park edin. Dörtlü flaşörleri mutlaka yakarak diğer sürücülerin sizi görmelerini sağlayın.

İşte kışın hayat kurtaran tavsiyelerVe son olarak yaz, kış her mevsimde mutlaka uygulamanız gereken bir tavsiye. Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarını uygun şekilde yerleştirdiğinizden, güven emin olun.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı