GeriEkonomi İsrail'in saldırısı borsayı da vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'in saldırısı borsayı da vurdu

İsrail'in saldırısı borsayı da vurdu
refid:14887725 ilişkili resim dosyası

İsrail ordusunun Gazze'ye yardım malzemesi götüren Türk gemisine yaptığı saldırı borsayı ve Türk Lirasını da vurdu. Yurtdışındaki olumlu havaya rağmen borsa yüzde 2'nin üzerinde değer yitirdi, dolar ise 1.57'nin üzerine çıktı.

İsrail'in Türk gemisine yaptığı saldırı piyasalarda da etkisini hissetiriyor. Türkiye yurtdışından tamamen ayrışarak haftaya çok kötü bir başlangıç yaptı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılıştan itibaren gelen satışlarla 53 bin 900 sınırına kadar geriledi. Sonrasında ise hafif çaplı alımlarla endeks 54 binin üzerinde dengelendi.

Borsa saat 15.10 itibariyle yüzde 1.94 değer kaybı ile 54 bin 164 puanda bulunuyor.

Aynı saat itibariyle dolar da 1.5730 TL'den el değiştiriyor. Dolar cuma kapanışta 1.5650 TL seviyesindeydi.

YÖNÜ AÇIKLAMALAR BELİRLEYECEK

Piyasadaki gelişmeleri hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Orion Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi Murat Salar, piyasanın tamamen İsrail ile ilgili haberlere odaklandığını söyledi. Borsadaki düşüşün tek sebebinin gemi saldırısı olduğunu anlatan Salar, "Dışarısı iyi gözüküyor ama sorun Türkiye ile ilgili. Bundan sonra İsrail ve Türkiye cephesinden gelecek açıklamaları bekleyeceğiz. Şu anda resmin tümünü de göremediğimiz için ortam çok flu. Piyasa gelecek açıklamalara göre yön bulmaya çalışacak. O yüzden borsa ve dolarda mevcut durum itibariyle hedef veremiyoruz" dedi.

ALTIN VE DOLAR YÜKSELEBİLİR

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç da A.A'ya yaptığı açıklamada İsrail ile ilgili sorunlar tırmanmaya devam ederse, hem Avrupa'da hem de Asya'da risklerden kaçınmanın söz konusu olacağını belirterek, “Altın böyle bir süreçte  daha fazla talep göreceği için yukarı yönlü hareketler görülebilir, TL'den dolara  geçişler artabilir, borsada düşüşler yaşanabilir” dedi.

Toğuç, bu hafta İsrail'le olan problemlerden dolayı, bono oranlarında da  yukarı yönlü hareketlerin görülebileceğine işaret ederek, “Piyasalar açısından  bundan sonra jeopolitik sorunlar da daha ön plana çıkacaktır. Türkiye'nin İran  ile yaptığı uranyum anlaşması ve Rusya ile yaptığı 20 milyar dolarlık ticaret  anlaşmasından sonra Türkiye'nin küresel bir seçim yaptığı ve dışarıda nasıl bir  politika izleyeceği görülüyor. Bunun piyasalara İsrail tarafı ile ilgili  yansımaları da olabilir” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle