GeriEkonomi İş dünyası liderleri iklim için acil eylem çağrısında bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyası liderleri iklim için acil eylem çağrısında bulundu

İş dünyası liderleri iklim için acil eylem çağrısında bulundu
refid:19050983 ilişkili resim dosyası

Aralarında Akbank, Arçelik, Bilim İlaç, Borusan Holding, Coca-Cola İçecek, Teknosa, Türk Telekom ve Zorlu Enerji Grubu CEO’larının da yer aldığı 29 ülkeden toplam 204 şirket yöneticisi, “2°C Bildirisi”ne imza attı.

Bu bildiriyle şirketler tüm dünya hükümetlerine iklim değişikliği ile mücadele için acil eylem çağrısında bulundu. Özel sektör, bu çağrıda, iklim değişikliğinin küresel refahı tehdit ettiğini; sosyal, ekonomik ve çevresel maliyetlere yol açtığına dikkat çekti. Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan ve Galler Prensi İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu (UK CLG) koordinasyonunda hazırlanan bu bildiri, Londra, Brüksel, Sao Paulo, İstanbul ve Johannesburg dâhil olmak üzere dünyanın birçok kentinde duyuruluyor.
Hükümetlere mesaj niteliğinde
2°C Bildirisi, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan İklim Zirvesi (İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 17’nci Taraflar Konferansı) öncesinde hükümetlere mesaj niteliği taşıyor. Bu çerçevede, hükümetlerden, Kyoto Protokolü’nün ilk döneminin sona ereceği 2012 yılı sonrasında; güçlü, adil ve etkin bir uluslararası iklim değişikliği anlaşmasının kabul edilmesi isteniyor. İş dünyası liderleri bildiride, küresel anlaşmanın sağlanamaması durumunda, iş dünyasının yatırımlarını yapabilmesi için açık ve belirgin piyasa koşullarının oluşamayacağını belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle