GeriEkonomi İpek Kağıt'ta grev kararı alındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İpek Kağıt'ta grev kararı alındı

Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan İpek Kağıt ile Selüloz-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması nedeniyle, 185 çalışanın greve başladığı bildirildi.

İpek Kağıt'tan yapılan yazılı açıklamada, Selüloz-İş Sendikası ile yaklaşık 6 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamadığı duyuruldu.

Kuruluşun Yalova ve Manisa fabrikalarında 21 Haziran sabahı itibarıyla greve başlandığı belirtilen açıklamada, "Temizlik kağıdı sektöründe, mavi yaka çalışanlarına sektöründe en yüksek ücreti veren ve yine sektöründe toplu iş sözleşmesi yapma hakkına sahip tek kuruluş olan İpek Kağıt, bu karardan büyük üzüntü duymaktadır" ifadelerine yer verildi.

Sendika ile yapılan bütün görüşmelerde olumlu cevabın alınmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sendikaya, ücretlerin yüzde 12, sosyal yardımların yüzde 27 artırılması, toplam artışın ise yüzde 16,5 olması için son bir teklif yapıldı. Ancak bu teklif kabul edilmedi. Kuruluşumuzun anlaşma konusundaki tüm çabalarına rağmen olumlu cevap alınamamıştır. Yapılan yoğun görüşmeler sonrasında süreç anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve 185 sendikalı çalışanımızı kapsayan grev başlamıştır. İpek Kağıt olarak mavi yakalı çalışanlarımıza daha iyi yaşam koşulları sağlamak üzere enflasyonun üzerinde bir zam oranı sunarak, son dakikaya kadar çözüm bulma yolunda iyi niyetli çaba göstermemize rağmen, bu çabalarımızın karşılığını bulamamasından büyük üzüntü duyuyoruz. Geldiğimiz bu noktada, çalışanlarımızın sağduyusuna olan inancımız tamdır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle