GeriEkonomi IMF'e göre 2000'de yine üç haneli enflasyon var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF'e göre 2000'de yine üç haneli enflasyon var

IMF, Türkiye ekonomisi için alternatif senaryolar geliştirdi. IMF mevcut politikalar sürdüğü takdirde 2000 yılında enflasyonun yüzde 141 olacağını tahmin ediyor. Ancak istikrar paketi açılması halinde 2000 yılı enflasyon rakamı yüzde 5'e iniyor.

Türkiye'nin acil ve kapsamlı bir istikrar programı yapması gerektiğini belirten IMF, Türkiye ekonomisi için alternatif senaryolar hazırladı. IMF mevcut politikalar devam ettiği takdirde 2000 yılında enflasyonun yüzde 141'e çıkacağını tahmin ediyor. Gerekli tedbirler alındığı takdirde ise 2000 yılında enflasyon rakamı yüzde 5'e kadar inecek.

IMF, bu senaryolarını 1997 yılı için ekonomik büyüklükler konusunda yaptığı tahminlerin üzerine oturttu. IMF'in tahminlerine göre bu yıl büyüme yüzde 5,5 olarak gerçekleşirken, ortalama enflasyon anlamına gelen deflatör yüzde 78, Aralık-Aralık yıllık enflasyon rakamı yüzde 85 olarak gerçekleşecek. Ortalama faiz oranlarının yüzde 107 olacağını tahmin eden IMF, bu yılki bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 7.7 olacağını, toplam kamu kesimi açığının milli gelire oranının ise (PSBR) yüzde 10.6 olacağını tahmin ediyor.

RADİKAL PROGRAM

IMF'in tahminlerine göre bu yıl cari açık 3.1 milyar dolar olurken, dış ticaret açığı da 11.4 milyar dolara yükselecek.

IMF, Türkiye ekonomisinin enflasyonu yenmesi ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayabilmesi için mutlaka istikrar tedbirleri alması gerektiğini ve bunun eskiden olduğu gibi yumuşak bir program değil, radikal bir program olmasını istiyor.

IMF'in Türkiye Raporu'nda yeralan senaryolarına göre mevcut politikalar, tedbir alınmadan sürdürüldüğü takdirde 2000 yılında enflasyon yüzde 141'e çıkarken, faiz oranları yüzde 182'ye yükselecek, PSPR ise yüzde 16.1 olacak.

IMF'in raporunda da belirttiği istikrar tedbirlerinin uygulanması halinde ise 2000 yılında enflasyon yüzde 5'e inerken, faiz oranları yüzde 12 olacak, cari açık ise 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle