GeriEkonomi IMF’den çekirdek enflasyon uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF’den çekirdek enflasyon uyarısı

IMF’den çekirdek enflasyon uyarısı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Avrupa ülkelerine yönelik Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’de çekirdek enflasyonun 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini belirterek Türkiye’nin bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 2.7’den yüzde 5.1’e yükseltildiği hatırlatılıp, en belirgin revizyonun Türkiye’ye yönelik olduğu vurgulandı.

Raporda, IMF ekonomistlerinin, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı Avrupa ülkelerine yönelik tespit ve öngörülerine yer verildi. Türkiye’ye güçlü büyüme momentumunu göz önüne alarak, uygulanan mali politika desteğinin yeniden değerlendirmesi ve orta vadeli konsolidasyon için güvenilir bir plan oluşturulması tavsiyesinde bulundu. Büyümenin gelecek yıl ise azalan mali destek ve sıkı para politikasının etkisiyle yavaşlayacağı öngörüsünde bulunulan raporda, IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2018 büyüme tahmininin yüzde 3.5 olduğu belirtildi.

HEDEFİN İKİ KATINDAN FAZLA

Raporda, Türkiye’de yıllık enflasyon oranının Ağustos 2017 itibariyle yüzde 10.7’ye yükseldiğine dikkat çekilirken, “Enflasyon, Merkez Bankası’nın yüzde 5 hedefinin iki katından daha fazla. Gıda, gıda harici ve akaryakıt fiyatları iki basamaklı oranlarda artış gösterdi. Çekirdek enflasyon kısmen aşırı genişlemeci makroekonomik politikalar nedeniyle 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldi” ifadelerine yer verildi. Para politikasının daha sade bir sistem çerçevesinde enflasyon beklentilerini çapalaması ve enflasyonu düşürmesi gerektiğine vurgu yapılan raporda, yüksek enflasyonun cari açığı da olumsuz etkilediğine işaret edildi. Türkiye’nin yılın başından bu yana biriken toplam cari açığının, gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini aştığı değerlendirmesinin yer aldığı raporda, “Türkiye’deki güçlü büyüme momentumu göz önüne alındığında, mali politika desteğinin derecesi yeniden değerlendirilmeli ve orta vadeli konsolidasyon için güvenilir bir plan oluşturulmalı” tavsiyesinde bulunuldu. Öte yandan IMF Avrupa’nın küresel ticaretin motoru haline geldiğini vurgulayan raporuna göre, bölge ülkelerinin ithalatındaki büyümeye, Çin ve ABD’nin toplamı kadar katkı sağladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle