GeriEkonomi IMF bankalara konut kredilerini sordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF bankalara konut kredilerini sordu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masa Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet dün de İstanbul’daki temaslarını sürdürdü. Önceki gün Bankalar Birliği ile biraraya gelen heyet, dün TÜSİAD, Denizbank ve Yapı Kredi Bankası yönetimi ile temaslarında, konut kredilerindeki artışı sordu.

IMF heyeti Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ve Denizbank yöneticileriyle de görüştü. Denizbank Genel Müdürlüğü’nde yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, IMF heyetinin pazarın genel durumunu incelemek ve bankacıların ekonomiyi nasıl değerlendirdiğini öğrenmek Denizbank’ı ziyaret ettiklerini söyledi. Ateş, bir takım bankalardan hisse almak isteyen yabancıların bulunduğunu ancak IMF ile yaptıkları görüşmede bu konunun hiç gündeme gelmediğini ifade etti. Ateş, IMF’nin konut kredilerindeki artışı önemli bir konu olarak gördüğünü ve heyetin özellikle bu konuyu sorguladığını söyledi.

GİDİŞATTAN MEMNUNLAR:

IMF heyeti, TÜSİAD’dan Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, TÜSİAD üyeleri Yavuz Canevi ve Dilek Yardım ile kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Ali Kibar, genel olarak ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını, ekonominin geneli ve uygulanmakta olan politikalar hakkındaki olumlu görüşlerini heyete aktardıklarını bildirdi. Kibar, 2005 yılı içinde artan yabancı sermaye girişi ve özelleştirmeyle ilgili duydukları memnuniyeti de ifade ettiklerini belirterek, şunları söyledi: ‘Türkiye’nin krizden bu yana sergilemiş olduğu olumlu ekonomik gidişatın gelecekte de devam etmesi yönünde ek programa sadık kalınmasının gerekliliği üzerinde duruldu. Gelecekte AB süreci ve dünya ekonomisindeki karmaşık ve belirsizlikleri içeren ortamda özellikle IMF programının önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin Türkiye ekonomisi açısından büyük faydası olacağı yönünde görüş teatisinde bulunduk. Kendilerinin de Türk ekonomisinin bu gelişmelerinde olumlu izlenimler içinde olduğunu görüyoruz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle