GeriEkonomi İlk yerli piyade tüfeği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk yerli piyade tüfeği

İlk yerli piyade tüfeği
refid:23220749 ilişkili resim dosyası

Sarsılmaz Silah Sanayi, ilk yerli piyade tüfeğini TÜBİTAK, ODTÜ ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle üretti.

İlk yıl 30, ikinci yıl 50 ve üçüncü yıl da 100 milyon dolarlık ihracat planlayan firmanın sahibi Latif Aral Aliş, “Bu üretim için toplam 55 milyon dolarlık yatırım yapılacak” dedi. SAR 223 adı verilen piyade tüfeğiyle birlikte makinalı tabanca TE 54’ü de geliştiren Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş: “Bu silahlar, yeni nesil ve dünyanın en modern piyade tüfekleri. Şu anda aylık 2 bin adet üretiyoruz. Bir ülkenin silahlı kuvvetleri için anlaşma aşamasındayız. Yakında ihracatı da başlıyor” dedi. Tüfeği TÜBİTAK’ın yüzde 20’lik proje desteği ile tasarladıklarını söyleyen Aliş, “Tasarım ve ilk üretim için proje yatırımımız 14 milyon lira oldu. Türkiye için değil dünya için ürettik. Halen 72 ülkeye ihracat yapan bir firmayız” dedi.

KALAŞNİKOF İÇİN RAKİP

Orta vadede Kalaşnikof’a rakip olması beklenen Sar 223, uzayıp kısalan dipçikli ve, lazer noktalayıcı ve flaş ışıklar gündüz/gece görüş, bomba atar dahil bütün aksesuarlar takılabiliyor.

5 konuda yerli patenti bulunan iki farklı model hazırlandı. Sadece ‘kabza ergonomi tasarımı’ için Türkiye genelinden 1200 erkek ve kadın eliyle araştırma yapıldı. 

Aynı proje kapsamında Otomatik tabanca TE 54 de üretildi.


Black Hawk üreteceğiz

SAVUNMA Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Sikorsky, Black Hawk helikopterlerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik sözleşmenin son aşamasına geldi. SSM’den yapılan açıklamada, 109 T-70 Black Hawk helikopterlerinin üretimini kapsayan 3.5 milyar dolarlık programın, Türk Havacılık ve Uzay Endüstrileri (TAI) tarafından yürütüleceği belirtildi. Elektronik aksamlar ASELSAN, motor GE lisansıyla TEI, iniş takımı ve dişli kutusu ALP Havacılık tarafından üretilecek.     


Yorumları Göster
Yorumları Gizle