GeriEkonomi İhracatta erime büyüyerek sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İhracatta erime büyüyerek sürüyor

Türkiye'nin haziran ayındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.3 azaldı. İhracatta, yılın ilk 6 ayındaki düşüş de yüzde 5.3 oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) İhracatçı Birlikleri'nin kayıtlarına dayanarak yaptığı açıklamaya göre, haziran ayında 2 milyar 231 milyon 761 bin dolarlık ihracat kayıt altına alındı. Bu rakam geçen yılın haziran ayında 2 milyar 433 milyon 302 bin dolar olmuştu.

İlk altı aylık dönemler dikkate alındığında, önceki yıl 13 milyar 599 milyon 701 bin dolar olan ihracat, bu yıl 12 milyar 883 milyon 855 bin dolara geriledi. Son 12 aylık verilerin de ihracatın yıllık bazda geçen yılın yüzde 3.3 gerisinde kaldığını ortaya koyduğu kaydedildi.

Haziran ayında, 19 temel sektörün, 13'ünün ihracatında gerileme oldu. En yüksek oranlı gerileme yüzde 72.8 ile tütün ihracatında görüldü.

Lokomotif sektörler durumundaki hazır giyim ve konfeksiyonda yüzde 9.3, tekstil ve hammaddelerinde yüzde 8.7, demir ve demir dışı metaller ihracatında da yüzde 18.1 düşüş tespit edildi.

TÜRBÜLANSA GİRDİK

Gerçekleşen rakamları değerlendiren TİM Başkanı Okan Oğuz, ‘‘İhracat verilerimizin yanı sıra hafta içinde açıklanan büyüme ile ilgili rakamlar da göstermektedir ki, ekonomi türbülansa girmiştir’’ dedi.

Oğuz, ihracattaki düşüş trendinin artarak devam ettiğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle