GeriEkonomi İçeride pazarlık dışarıda gaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçeride pazarlık dışarıda gaz

İçeride pazarlık dışarıda gaz
refid:29717656 ilişkili resim dosyası

5 milyon memur için toplu görüşmeler dün başladı. Çalışma Bakanı Çelik 2002’den bu yana memur maaşlarının yüzde 48 arttığını söylerken bakanlığın önünde görüşmeleri protesto eden KESK’li memurlara biber gazıyla müdahale edildi.

Milyonlarca memuru ilgilendiren toplu görüşmeler, KESK üyesi memurlara yapılan polis müdahalesi ile başladı. Her sendikanın farklı zam oranlarıyla masaya oturduğu görüşmelerin ilk gününde, 2005 yılından sonra kadroya alınan memurlara 1 derece verilmesi konusunda bir kez daha uzlaşıldı. Hükümet daha önce de benzer kararlar almış; son olarak da uygulama seçimler sonrasına bırakılmıştı.

GERİLİM 45 DAKİKA GECİKTİRDİ
Memurların 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısında Kamu İşveren Heyeti’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yaptı. Ancak toplantı başlamadan hemen önce Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen üyeleri arasında oturma düzeni sebebiyle tartışma yaşandı. Salondaki gerilim nedeniyle toplantı 45 dakika gecikmeli başladı.

13 YILDA YÜZDE 48 ARTTI
Toplantının açılışını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, 2002 yılından bu yana memur maaşlarındaki artışları anlattı. 2002 yılından bu yana memur maaşlarındaki artışın yüzde 48.7 olduğunu belirten Çelik, “Küresel kriz sebebiyle birçok Avrupa Birliği ülkesinde kamu harcamalarında kısıtlamalara gidilmiş, işten çıkarmalar olmuş, kamu çalışanlarının ücretleri dondurulmuştur. Küresel ekonomik ve siyasi krizlere rağmen Türkiye’de ise kamunun imkanları ve çalışanlarımızın beklentileri dikkate alınarak özlük haklarında daima iyileştirme yapılmıştır. Yasaya göre yaptığımız toplu görüşme süreci müzakereleri 22 Ağustos’a kadar sürecek. Uzlaşma olursa toplu sözleşme imzalanacak. Eğer uzlaşma olmazsa 3 gün içinde yetkili konfederasyon ve sendikaların kamu görevlileri hakem heyetine itiraz hakkı var. Kurulun karar vermek için 5 günlük bir süresi var. Yani 3 Ağustos tarihinde başlayan süreç en geç 31 Ağustos’ta sonuçlanmış olacak.” dedi.

ZAM GÖRÜŞÜLMEDİ

Toplantı sonrası Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, konfederasyonların taleplerini yazılı olarak aktardığını ancak ilk görüşmede zam oranlarının tartışılmadığını söyledi. 2005’ten sonra kadroya alınanlara 1 derece verilmesi konusunda ise Bakan Çelik’in “Bu konuyu halledeceğiz” dediğini aktaran Koncuk, “Bu konu toplu sözleşmeye mutabakata varılan hükümler kapsamında yazılacak. Normalde 3 yıl beklendikten sonra bir derece alınıyor. Derece iyileştirmesi maaşlara da yansıyacak. Bakan bey, memurların eşinin çalıştığı yere tayinin çıkması için gereken 3 yıl kesintisiz sigorta şartının da tekrar değerlendirilebileceğini belirtti. Bu konuda da uzlaşı olabilir” diye konuştu.

SENDİKACILARA GÖZALTI
TOPLU görüşmeyi protesto etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürümek isteyen KESK üyelerine polis, kalkanlarla ve biber gazıyla müdahale etti. Gruptakilerden bazıları gözaltına alındı. Ancak bir süre sonra polis, “kaldırımdan olmak koşuluyla” grubun yürüyüşüne izin verdi. Yürüyüş sonrası basın açıklaması yapan KESK Başkanı Lami Özgen, “Hükümet kurulana kadar görüşmeler ertelenmeli. 2014 enflasyonundan kaynaklanan kayıplar telafi edilmeli. Daha önce imzalanan toplu görüşme zaptı satış sözleşmesiydi. Toplu sözleşme masasında ikinci bir satış sözleşmesine engel olacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle