GeriEkonomi Hisse başına 75 kuruş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hisse başına 75 kuruş

Hisse başına 75 kuruş
refid:29475201 ilişkili resim dosyası

HSBC Türkiye’yi satın almak üzere görüşmelere devam eden ING Bank’ın hisse başına 75 kuruş teklif verdiği öğrenildi. Buna göre 3 milyar TL’nin (1.1 milyar dolar) biraz üstünde özkaynak büyüklüğü olan HSBC Türkiye’nin anlaşmada farklı koşullar gündeme gelmemesi durumunda satış fiyatının 2.25 milyar TL (yaklaşık 850 milyor dolar) olacağı tahmin ediliyor.

HSBC’nin global olarak başlattığı ikinci yeniden yapılanma programı kapsamında Türkiye’deki biriminin satış sürecinde son dönemece girildi. Bu süreçte ilgili bankalar arasından Hollanda merkezli ING Grubun 9 Haziran’da verdiği teklifle öne çıktığı, anlaşmanın çok yakında sağlanabileceği belirtiliyor. Hürriyet hali hazırda Türkiye’de faaliyette olan ING Bank’ın teklifine ilişkin yeni detaylara ulaştı. ING Bank’ın HSBC Türkiye için hisse başına 75 kuruş teklif verdiği öğrenildi.

2.25 MİLYAR TL TAHMİNİ

Buna göre anlaşmada farklı koşulların gündeme gelmemesi durumunda 3 milyar TL’nin (1.1 milyar dolar) biraz üstünde özkaynağı bulunan HSBC Türkiye’nin 2 milyar 250 milyon TL (yaklaşık 850 milyon dolar) civarında bir değere satılabileceği tahmin ediliyor. Ancak nihai fiyatın müzakereler sonucunda netleşmesi bekleniyor. HSBC’nin global faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, HSBC Türkiye’nin geçen yılki zararı 64 milyon dolar oldu. Aynı dönemde bireysel bankacılık tarafındaki zararı 155 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, HSBC’nin 2014 Mart ayında 316 olan şube sayısı 2015 Mart itibariyle 291’e gerilerken, aynı dönemde 5 bin 967 olan personel sayısı da 5 bin 536’ya indi. Türkiye pazarına 2007 yılında Oyakbank’ı satın alarak giren ING ise, 2015 Mart itibariyle toplam 319 şube ile faaliyet gösteriyor.

SATIN ALMA YAPABİLİR

Geçen hafta Reuters da, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bir haberde, HSBC’nin görüşmelerini tek bankaya indirdiğini ve bu bankanın ING olduğu bilgisi yer aldı. HSBC Türkiye ile ING’nin yanı sıra Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC) ve Fransa merkezli BNP Paribas’nın bağlayıcı olmayan teklif verdikleri bilgisi daha önce kamuoyuna yansımıştı. HSBC’nin Türkiye birimini alması durumunda 2008 yılında Hollanda hükümetinden yardım almak zorunda kalan ING için bir geri dönüş niteliğinde olacak. AB kuralları devlet desteği alan bankaların bazı varlıklarını satmasını gerektirirken ve yeni satın almalar yapmasını da engelliyordu. ING üzerindeki bu blokaj Mayıs ayında kalkmıştı. ING CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Ralph Hamers analistlere yaptığı açıklamada, halen faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki varlıklarını satın almalar yoluyla artırmak istediklerini söylemişti.

Kesintisiz
hizmete devam

1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve 2001 yılında Demirbank’ı 350 milyon dolara satın alarak faaliyetlerini büyüten HSBC Grubu CEO’su Stuart Gulliver, geçen şubat ayında Brezilya, Türkiye, Meksika ve ABD pazarlarından çıkış ihtimalinin değerlendirildiğini açıklamıştı. Türkiye’den çıkış konusundaki ilk resmi açıklama ise 9 Haziran’da yapıldı. HSBC’nin Türkiye’deki faaliyetlerini satma kararı aldığı belirtilen yazılı açıklamada HSBC Türkiye CEO’su James Emmett “Her zaman olduğu gibi önceliğimiz müşterilerimiz ve çalışanlarımızdır. Bu süreçte, müşterilerimize kesintisiz bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz” demişti. HSBC Türkiye 2015 ilk çeyrekte 32 milyon TL zarar açıkladı. Bankanın KAP’a gönderdiği konsolide olmayan ilk çeyrek sonuçlarına göre krediler ve alacakları 2014 sonuna göre yüzde 3.4 artışla 20 milyar lira oldu. İlk çeyrekte bankanın toplam aktifleri ise 2014’teki 33.8 milyar lira seviyesinden 33.6 milyar liraya geriledi.

İlk Hürriyet
gündeme getirdi

ING Bank’ın HSBC Türkiye ile ilgilendiğini ilk olarak Hürriyet gündeme getirmişti. Hürriyet’in 29 Mayıs 2015 tarihli haberinde halen Türkiye’de faaliyette olan ING Bank’ın Türkiye’deki operasyonlarını büyütme kararı kapsamında HSBC Türkiye’yi satın almak üzere 9 Haziran’da teklif vereceğini yazmıştı.

FT: Defter değerinin
altında satılabilir


BU arada Financial Times gazetesi de dün ING Bank-HSBC müzakerelerine ilişkin bir haber yayınladı. Son dönemde kredi kartlarına yönelik önlemler ve bankaların aldığı ürcet ve komisyonlara ilişkin önlemlerin Türk bankacılık sektöründe kârların düşmesine yol açtığına dikkat çekilen haberde, HSBC Türkiye’nin 1.1 milyar dolarlık defter değerinin altında satılmasanın beklendiği ifadelerine yer verildi. Haberde ayrıca ING Bank’ın HSBC’yi alması durumunda Türkiye’deki operasyonlarının iki katına çıkacağı öngörüsünde de bulundu. Financial Times, haberinde Türk bankacılık sektöründe önümüzdeki dönemde konsolidasyonun devam edeceği yorumu da yapılırken, Yunanlı National Bank of Greece’nin (NBG) iştiraki Finansbank’ın da satışının gündeme geleceği bilgisini paylaştı. Aralarında Qatar National Bank’ın da olduğu bazı bankaların Finansbank ile ilgilenebilecekleri belirtildi. Hürriyet geçen hafta QNB’nin Finansbank için Yunanistan’ın TMSF’si HFSF ile görüştüğünü yazmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle