GeriEkonomi Hazine, 8 ay vadeli borçlanma deneyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine, 8 ay vadeli borçlanma deneyecek

Hükümetin MHP kanadının Telekom yönetimindeki ısrarı yüzünden IMF ile yaşanan gerginlik sürerken Hazine, bu hafta 8 ay vadeli borçlanmayı deneyecek.

Hazine'nin yarın yapacağı 8 ay (238 gün) vadeli bono ihalesinde en az net 500 trilyon liralık borçlanma öngörülüyor. Ortalama faizden kamuya yapılacak satışlar bu limitin dışında bulunuyor.

Hazine, ihalede satacağı bonoların parasını tahsil edeceği çarşamba günü vadesi gelen eski borçlanmaları dolayısıyla 1 katrilyon 467.7 trilyon liralık geri ödeme gerçekleştirecek.

Piyasalarda Hazine ihalesinde teklif miktarı ve faiz düzeyine olumsuz etki edebilecek gerginlikler sürüyor. Telekom ve Emlakbank yüzünden askıya alınan IMF kaynağının gelişindeki belirsizlik aşılamazsa, bu durum teklif miktarı ve faizin düzeyini olumsuz etkileyeceği için ihalede Hazine'nin aleyhine olacak.

Haziran sonlarındaki yüklü itfaya yönelik ihale öncesinde ortaya atılan, borçlanmada tıkanma spekülasyonları ve Telekom'da yönetim değişikliği krizi piyasaları olumsuz etkilemiş, Hazine borçlanabilme pahasına ihalede faizin 10 puana yakın artışla yüzde 92.29'e çıkmasını göze almıştı.

Beş ay vadeli bono ihracına yönelik olarak yapılan temmuz ayının ilk ihalesinde ise bileşik faiz biraz gerileyerek yüzde 91.82 düzeyinde oluşmuştu. Hazine ihalede net 147.8 trilyon liralık borçlanmaya gitmiş, ortalama faizden kamuya da 54.4 trilyon liralık bono satmıştı.

Hazine'nin, 5.1 katrilyon liralık iç ve 483.5 milyon dolarlık dış borç ödemesi yapacağı temmuz ayına ilişkin borçlanma takviminde, geçen hafta yapılan ve salı günü yapılacak ihaleler dışında iki ihale daha bulunuyor.

17 Temmuz'da yapacağı yedi ay (203 gün) vadeli bono ihalesinde net 300 trilyondan az olmamak üzere borçlanma hedefleyen Hazine, bu ayın son iç borçlanma ihalesini üç ay (91 gün) vadeli bono ihalesine yönelik olarak 24 Temmuz'da yapacak. Hazine bu ihalede en az net 772 trilyon lira borçlanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle