GeriEkonomi Hawrami: Türkiye’ye ilk gazı 18 ay sonra vereceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hawrami: Türkiye’ye ilk gazı 18 ay sonra vereceğiz

Hawrami: Türkiye’ye ilk gazı 18 ay sonra vereceğiz
refid:20909860 ilişkili resim dosyası

KUZEY Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, iki yıl içinde Türkiye’ye doğalgaz göndermeye başlayacaklarını söyledi.

Yapılacak yeni boru hattıyla, uzun vadede Türkiye’ye yılda 10 milyar metreküp doğalgaz vermeyi planladıklarını belirteren Hawrami, “Bunun bir bölümünü Avrupa’ya ihraç etmeyi düşünüyoruz. 18-24 ay içinde Türkiye’ye doğalgaz satışına başlamayı düşünüyoruz” dedi.  İngiltere Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın (UKTI) düzenlediği “Irak Petrol ve Doğalgaz Sektörü’ndeki Fırsatlar ve Türkiye-İngiltere İşbirliği” konulu toplantıda konuşan Hawrami şunları söyledi:

Yatırımcı caymıyor

“Önce daha küçük bir boru hattı inşa edilerek, Türkiye’ye doğalgaz satışına başlanabilir. Irak’ta bugün bazı farklılıklar olduğu doğru ancak merkezi hükümetin işleri zorlaştırdığını söylemek, olumsuz konuşmak anlamına gelir. Bu da yapıcı bir yaklaşım olmaz. Kuzey Irak’taki yatırımcılar bu konuyu çok önemsemiyorlar. Bunu şu anda faaliyet gösteren 50 enerji şirketinden görebilirsiniz. Bağdat’ın açıklamaları bu yatırımcıları caydırmadı. 2015’te Kuzey Irak’ta yatırımların günlük 1 milyon varili bulmasını bekliyoruz. Bu da Bağdat’ın bize ayırdığı bütçenin iki katı na karşılık geliyor.”

Bağdat’a rağmen gaz verilir

Hawrami, Bağdat’la bir mutabakat sağlanamasa bile Türkiye’ye doğalgaz akışının gerçekleşeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bağdat yönetimi ile bir mutabakat olmasa bile Türkiye’ye doğalgaz ve petrol satışına devam edeceğiz. Eğer doğalgaz üretmezsek, petrokimya fabrikaları da kuramayız. Daha çok gelir sağladığımızda, mantık sahibi insanlarımızın daha mutlu olması gerekir.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle