GeriEkonomi Greenspan konuştu dolar 1.4’ü gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Greenspan konuştu dolar 1.4’ü gördü

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan’in önceki gün yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinden memnun görünmesi, büyümeyle ilgili iyimser konuşması, dün bütün dünyada etkisini gösterdi.

Dünya genelinde doların yükseldiği dünkü işlemlerde yine dünya gelinde hisse senedi ve tahvil piyasalarında olumsuz hava hakimdi. Ancak ne doların yükselişinde ne de diğer menkullerin düşüşünde aşırılaşma olmadığı dikkat çekti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dünya genelindeki davranışa uygun seyir izledi ve kapanışta, yüzde 1.32 düşüşle, 19 bin 270 puana indi.

YILBAŞI DEĞERİNDE

Hisse senedi piyasasının gerilediği dünkü işlemler sırasında bankalararası piyasada dolar kotasyonları 1 milyon 390 bin lira civarında dolaştı. Kapanışta, Merkez Bankası dolar satış kuru 1 milyon 388 bin lira olarak, önceki güne göre yaklaşık 20 bin lira yükseldi. Ancak bankalararası piyasada görülmese de dolar dün Ankara ve İstanbul serbest piyasalarında 1.4 milyon lirayı gördü. 1.4 milyon liralık değer İstanbul piyasasında daha kısa süreli görüldü. İstanbul serbestte kapanış 1 milyon 393 bin lira oldu. Dün, gün içinde görülen 1 milyon 390 bin liralık değerler, bankalararası piyasada ve Merkez Bankası kapanış kurları itibariyle bu yılın ilk günlerinde görülmüştü. 2004 Ocak başından bu yana Merkez Bankası dolar satış kuru ilk kez 1 milyon 380 bin lirayı geçmiş oldu.

BORSA DÜŞTÜ

Greenspan’in açıklamasından sonra işlem yapan ABD ve Asya borsalarında düşüşler yaşandı. Greenspan’in konuşmasından 12 saat sonra işleme açılan İstanbul Borsası ise önce düşüş yaşadı. İlk seansın başlarında 19.250 puana çekilen piyasa ilk birkaç dakika sonrasında yeniden yükseldi ve 19.500’ü aştı. Bundan sonra satış baskısı altında kalan İMKB-100 Endeksi, dalgalanarak düştü. Kapanışta, 19.270 puan olan ve yüzde 1.32 düşen piyasada işlem hacmi 660 trilyona daraldı.

Avrupa piyasaları da dünkü seanslarında geriledi. Avrupa borsalarında CAC 40 yüzde 0.83 düşüşle 3.742, DAX yüzde 0.84 gerileyip 4.027 puana indi. FTSE ise yüzde 0.67 gerileyip 4.538 puandan kapandı.

IMF: Faiz için piyasaları hazırlayın

Uluslararası Para Fonu (IMF), yayınladığı Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda ABD’nin faiz oranlarını artırmadan önce, dünya piyasalarını bu gelişmeye hazırlaması istendi. Raporda, ‘FED’in faiz oranlarını artırmaya ihtiyaç duyacağı zaman yaklaşıyor olabilir. Gelecekteki böyle bir adıma karşı altyapının hazırlanmasına devam edilmeli’ denildi. Bu arada, ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Alan Greenspan, Kongrede yapacağı konuşmanın medyaya dağıtılan metninde, ‘Enflasyonun artmasına yönelik baskıların engellenmesi için federal fon oranları, belli bir noktada artmalı’ dedi. Greenspan, bu sözleriyle faiz oranlarını arttıracağına ilişkin son günlerdeki en kesin açıklamasını yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle