GeriEkonomi Gökdelen inşaatlarında rekor kırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gökdelen inşaatlarında rekor kırıldı

Gökdelen inşaatlarında rekor kırıldı

2017'de 200 metre veya daha yüksek 144 bina inşa edilirken bunların 77'si Çin'de yer aldı.

Yüksek Bina ve Kentsel Yerleşim Konseyi (Council of Tall Buildings and Urban Habitat/CTBUH), bu yıl inşa edilen gökdelen sayısında rekor kırıldığını açıkladı.

CTBUH raporuna göre 2017 yılında 200 metre veya daha yüksek 144 bina inşa edildi. Bu rakam, 2016'nın yüzde 13 üzerinde.

2017'de inşa edilen gökdelenlerin yarıdan fazlası Çin'de yer alırken, Çin, geçen yıl da listenin başında yer alıyordu. Bu yıl Çin'in 36 kentinde 77 gökdelen inşa edildi. Bu kentlerin başında Shenzhen geliyor.

İki yıl üst üste CTBUH listesinin ilk sırasına oturan Shenzhen'de bu yıl içinde 12 gökdelen bitirildi. Bu sayı 2017'de ABD'de yapılan toplam gökdelen sayısından daha fazla. Shenzhen'de bu yıl inşa edilen gökdelenlerden biri olan 599 metre yüksekliğindeki Ping An Finans Merkezi aynı zamanda dünyanın en yüksek 4. binası.

Listenin ikinci sırasındaki Çin'in Nanning kentinde 7 gökdelen inşa edildi. Listenin devamında 5'er gökdelenle Çin'den Chengdu ve Endonezya'nın başkenti Cakarta geliyor. Bu kentleri, her biri 4'er gökdelenle Çin'den Changsha ve Wuhan, Güney Kore'den Busan, Kuzey Kore'den Pyongyang, ABD'den New York ve Kanada'dan Toronto takip ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle