GeriEkonomi Global Menkul'ün yüzde 20'si satıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Global Menkul'ün yüzde 20'si satıldı

Global Menkul Değerler'in "yüzde 20 tutarında" hissesinin İtalyan yatırım bankası Banca IMI S.p.A'ya satış ve devrine ilişkin hisse satış ve devir anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

Global Yatırım Holding'den yapılan açıklamada şöyle denildi: “İmzalanan anlaşmalar çerçevesinde Banca IMI S.p.A.'nın Global Menkul Değerler'in ilave yüzde 30 hissesi üzerinde de alım opsiyonu mevcuttur. Hisselerin devri ve hukuki işlemlerin tamamlanması, Sermaye Piyasasi Kurulu izni de dahil olmak üzere, gerekli izin ve ön koşullarin yerine gelmesini müteakip gerçekleşecektir.”

FİYAT DEFTER DEĞERİNİN İKİ MİSLİ

Global Yatırımdan yapılan açıklamada satış ve devir işlemine esas olacak fiyatın, Global Menkul Değerler'in 31 Aralık 2004 tarihi itibariyle oluşan defter değerinin (yaklaşık 17.9 trilyon TL) iki misli olduğu bildirildi.

Açıklamada, kapanış tarihi itibariyle kesinleşecek satış bedelinin, kapanış tarihine kadar oluşabilecek düzeltme kalemlerinin düşülmesi ile hesaplanacağı kaydedilerek, şöyle denildi:  “Bu bedelin, defter değerinin 1.5 misline tekabül eden kısmı kapanış tarihinde, bakiyesi ise şirket hisselerinin yüzde 30'una ilişkin opsiyon hakkının kullanılması anında ödenecektir. Sözkonusu fiyat, yukarıda belirtildiği üzere, defter değerine çarpan tatbik edilmesi yöntemi ile tesbit edilmiştir. Kapanış tarihi itibariyle tespit edilen bedel uyarınca şirketimizin elde edeceği kar miktarı, şirketimiz özkaynaklarına ilave edilecek olup, şirketimizin yatırım kapasitesini artıracak bir kalem teşkil edecektir.”

Global Menkul Değerler'in 31 Aralık 2004 tarihi itibariyle uluslararası muhasebe standartlarına göre oluşan defter değerinin 17 trilyon 899 milyar 870 milyon TL olduğu belirtildi. Kesin devir bedelinin, kapanış tarihi itibariyle, sözkonusu olabilecek düzeltme kalemlerinin düşülmesini müteakip belirleneceği vurgulanan açıklamada, 01 Ocak 2005 tarihi ile kapanış tarihi arasına tekabül eden temettü haklarının ise tamamının şirkete ait olacağı ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle