GeriEkonomi Ghosn’un maaşına ‘Türk’ indirimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ghosn’un maaşına ‘Türk’ indirimi

Ghosn’un maaşına ‘Türk’ indirimi
refid:22627580 ilişkili resim dosyası

RENAULT’un işçi çıkarma ve maaşları dondurma planına direnen Türk sendika temsilcisi Ali Kaya, grubun CEO’su Carlos Ghosn’un maaşını indirtti. Kaya’nın, Ghosn’un günde 35 bin Euro kazandığını söylemesinin ardından ünlü CEO, ‘gönüllü olarak’ maaşında yüzde 30 indirime gittiğini açıkladı.

FRANSIZ otomobil üreticisi Renault’un Türk sendika temsilcisi Ali Kaya, ‘maliyet düşmanı’ (cost killer) olarak bilinen Renault Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un maaşını indirtti.

Ghosn’un firmanın zarar ettiği gerekçesiyle getirdiği yeni sözleşmeye karşı çıkan Kaya, Fransız televizyonlarına çıkarak “Kendisi yılda 13 milyon Euro maaş alıyor. Günlük 35 bin Euro’ya denk geliyor” deyince, Ghosn maaşını ‘gönüllü olarak’ indirdiğini açıkladı. Ghosn, “Eğer sendika anlaşmayı kabul ederse, maaşımın net bölümünde yüzde 3, prim bölümünde ise yüzde 30 oranında indirime gitmeye hazırım” dedi.

ÜCRETLERİ DONDURMA

Renault-Nissan Grubu’nun CEO’su olduktan sonra grubun kâr eden bir şirkete dönüşmesini sağlayarak otomotiv sektörünün en başarılı yöneticilerinden biri olan Carlos Ghosn’un işçi çıkarma ve maaşları dondurma önerisi tartışmanın fitilini ateşledi. Fransa’nın otomotiv devi Renault’nun patronu Ghosn, yıl sonunda çalışanlara, “8 bin işçinin aşamalı olarak işten çıkarılarak kadro daralmasına gidilmesi ile ücretlerin dondurulmasını” öngören bir sözleşme önerdi. Ancak firmada örgütlü Fransa’nın en büyük sendikal federasyonu CGT, yönetimin önerisini blok halinde reddederek greve çıktı.

YOLCULARI SUYA ATIYOR

Geçtiğimiz hafta Fransa’nın tüm haber bültenlerine konuk olan CGT’nin Renault’daki işyeri temsilcisi Türk sendikacı Ali Kaya, “Bize sıfır zam ve çalışanların çıkarılmasını öneriyor. Bu, gemisine rüzgar vuran kaptanın kendini kurtarmak için mürettebatını ve yolcuları suya atmasına benziyor” diye konuştu. CGT ise, Carlos Ghosn’un indirim önerisinin son derece sembolik olduğunu ve sosyal planı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle