GeriEkonomi Gerçek milli hayırsever
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gerçek milli hayırsever

Gerçek milli hayırsever
refid:23421286 ilişkili resim dosyası

Yunanistan’ın saygın haftalık gazetelerinden To Vima dünkü sayısında, “Yunanistan’ı Türkiye bankacılık piyasasına sokan adam.

Bilginin değerine öncelik veren Karun” başlığı ile Türk işadamı Hüsnü Özyeğin’in tam sayfa portresini yayınladı. Özyeğin’in ilk ABD’ye gittiği 1960’yı yıllardan günümüze kadar iş dünyasında başarılarının  anlatıldığı yazıda “Daima bankacı kimliğini korudu ama bir işadamı olarak Türk toplumuna, ülkesine katkıda bulunmayı ön planda tuttu. Üniversite, okullar yaptırdı. Hayır işlerine 400 milyon dolar harcadı” denildi. Özyeğin’in, Anadolu’da 15 yaşındaki kız çocuklarına, eğitim vererek küçük yaşta evlenmekten daha ilginç bir hayat fırsatı tanıdığı vurgulanan yazıda “Bu çocuklar çalışma hayatına girmeseler bile aldıkları eğitimle gelecekte çocuklarını daha açık zihinle büyütecekler” ifadesini kullandı.

4 YIL UZAK KALDI

“Özyeğin dinine bağlı bir insan. Ancak ülkesinde cami yerine okul inşa ettirmeyi tercih ediyor. Şirketlerin kurulup dağılabileceğine, üniversitelerin ise daima yaşayacağına inanan Özyeğin Türkiye’nin gerçek bir milli hayırseveridir” denilen yazıda, Türk işadamanının 2006 yılında sahibi olduğu Finansbank’ı 2.3 milyar Euro’ya Yunan NBG bankasına satmasından sonra bankacılık piyasasından sadece
dört yıl uzakta kaldığı ve 2010 yılında Millenium Bank’ı satın alarak geri dönüş yaptığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle