GeriEkonomi Gemiler yanaştı, Kuşadası’na bir günde 7325 turist indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gemiler yanaştı, Kuşadası’na bir günde 7325 turist indi

Gemiler yanaştı, Kuşadası’na bir günde 7325 turist indi
refid:3438739 ilişkili resim dosyası

Ege Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden olan Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde bulunan Kuşadası Limanı’ndan dün sabah saatlerinde 7325 turist giriş yaptı. 2005 turizm sezonu başından bu yana toplam 310 bin yolcu ve 410 gemi ağırlayan Kuşadası Yolcu Limanı’na sabah saatlerinden itibaren yolcu gemisi yanaşmaya başladı. Limanda yaşanan yoğunluk nedeniyle ilçede güvenlik önlemlerinin arttırıldı, zabıta ekipleri ise çarşıda denetimlerini sıklaştırdı.

11 BİN TURİST: Dün sabah saatlerinden başlayarak Amerikalı ve Kanadalı 734 yolcu ve 348 mürettebatıyla ‘Perle’, çoğunluğu İsveç ve Fransız Avrupalı 277 yolcu ve 252 personeliyle ‘Calypso’, 2 bin 3 yolcusu ve 707 personeliyle İtalyan bayraklı ‘Opera’, 289 yolcu ve 164 personeliyle ‘Aegean 1’, 404 yolcu ve 251 personeliyle İngiltere bayraklı ‘Asitoria Bahama’ adlı yolcu gemisi Kuşadası’na geldi. İngiliz ve Amerikalı 2 bin 640 yolcusu ve 1092 personeliyle ‘Grand Princess’, 99 İngiliz ve Alman yolcusu ve 68 personeliyle ‘Island Sky’, 405 Alman yolcusu ve 275 personeliyle ‘Serenade’, 474 yolcu ve 347 personeliyle ‘Maxim Gorky’ ve 45 Fransız yolcusu ve 31 personeliyle ‘Callisio’, öğleden sonra Kuşadası Limanı’na geldi. Bu gemilerle toplam 7 bin 325 yolcu ve 3 bin 504 gemi personeli karaya indi. Böylece Kuşadası’na 1 günde gemilerle gelen turist sayısı 8 bine ulaştı.

ESNAFTA HAYAL KIRIKLIĞI:

Kuşadası esnafı Şeker Bayramı öncesi yaşamaya hazırlandığı ‘gemi bayramı’ yerine ‘büyük hayal kırıklığı’ yaşadı. Sabah saatlerinde Kuşadası Limanı’na gelmeye başlayan gemilerdeki turistleri önce limanda otobüs karmaşası karşıladı. Liman içerisine yapılan işyerleri yüzünden otobüslere yeterli park yeri kalmadığı için turistler limandan gecikmeli çıkabildi. Efes Meryemana gezileri sonrası büyük alışveriş merkezlerine götürülen otobüs dolusu turistlere çarşıda gezme süresi kalmadığı için, çarşı esnafı gemi hareketliliğinden memnun kalmadı. Çarşı esnafı acente ve özelleştirilen limanın işletmecilerini suçlarken, gemilerine geç kalma korkusu yaşayan turistler adeta koşturdu. Efes ve Meryemana’ya gidenlerin dışında, gemiyle gelen turistlerin küçük bir bölümü çarşıda gezip alışveriş yaptı.

Otellere sahte içki incelemesi

RIXOS’un sahibi Fettah Tamince’nin, ‘Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) çok yüksek olması yüzünden, otellerde kaçak içki kullanıldığına’ ilişkin açıklamalarının gazetelerde yer almasının ardından, Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca inceleme başlatıldı. Tamince’nin açıklamaları Basın Savcılığı’nca ihbar kabul edilerek, ilgili kurumlardan Kemer bölgesindeki otellerde denetim yapılması istendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle