GeriEkonomi Gates Corporation, Türkiye'de yatırıma geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gates Corporation, Türkiye'de yatırıma geliyor

Dünyanın en büyük otomotiv ve sanayi ürün, sistem ve parça üreticilerinden olan Gates Corporation, Türkiye'de yatırım kararı aldı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Yatırım Ajansı) ve Tomkins PLC'ye bağlı Gates Corporation bugün birlikte yaptıkları açıklamada, şirketin üç aşamalı bir yatırım kararı aldığını bildirdi.

Yatırımların, Gebze ve Tuzla bölgelerinde kurulacak bir adet Dağıtım Merkezi ve bir adet Likit Yakıt Mühendislik ve Hizmet Merkezi'nin yanı sıra İzmir Serbest Ticaret Bölgesi'nde kurulacak yeni bir Yağ Pompası ve Kayış Üretim Tesisi'ni kapsadığı kaydedilen açıklamada, Gates yatırım projesi kapsamında hayata geçirilecek yeni üretim tesisinin, ilk etapta özellikle Avrupa'da hızlı bir şekilde artan talepleri destekleyeceği ifade edildi. Bu yılın son çeyreğinde temel atmayı hedefleyen Gates'in, 2010 yılında üretime geçeceği belirtildi.

Gates Corporation Başkanı John Bohenick, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ülke ve bölgelere ulaşmada bulunduğu önemli merkezi ve stratejik konumun altını çizerek, bu girişimlerinin, Avrupa otomotiv sektöründe giderek artan ürün ve hizmet taleplerini karşılamalarına olanak vereceğini bildirdi.

Bohenick, “Gerek kaliteli iş gücü, gerekse güçlü tedarik zeminiyle Türkiye gerçek anlamda dinamik bir coğrafya. Ayrıca var olan müşteri tabanımız için de Türkiye giderek gelişen bir üretim üssü. Dolayısıyla güvenilir bir tedarikçi ve iş ortağı olarak Gates'in Türkiye'de olması, üreticilerin operasyonları için de önemli” dedi.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz da Gates'in Türkiye'de yatırım kararı almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

“Gates projesi en başından beri ajansımızın takibinde olan, 'Greenfield' tabir ettiğimiz sıfırdan bir yatırım. Yatırım Ajansı olarak bu projenin Türkiye'de başarıyla hayata geçirilmesi amacıyla kendilerine A'dan Z'ye son derece kapsamlı bir hizmet verdik” diyen Korkmaz, ayrıca bu yatırımın Yatırım Ajansı'nın, “istihdam ve katma değer yaratarak, ülkemiz verimlilik ve rekabet gücüne destek olan ve inovasyon kanalıyla bilgi ekonomisine geçişimizi sağlayan yatırımları getirmek” göreviyle bire bir örtüştüğünü bildirdi.

Dünyanın en büyük otomotiv ve sanayi ürün, sistem ve parça üreticilerinden olan Gates Corporation, 25 ülkede 60 noktada faaliyet gösteriyor.

Kuzey Amerika'nın en büyük kauçuk olmayan lastik üreticisi şirketin, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya ve Körfez bölgelerindeki tüm büyük otomotiv pazarlarında satış ve pazarlama faaliyetleri bulunuyor.
Geçen yıl gelirleri 5,8 milyar dolara ulaşan şirket, dünyada 34 bin kişiyi istihdam eden Tomkins plc'ye bağlı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle