GeriEkonomi Galatasaray halka arzı yeniden deneyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galatasaray halka arzı yeniden deneyecek

Galatasaray Sportif, daha önce ertelediği halka arz için hazırlıklara başladı. Şirketin, ekonomide bir sorun yaşanmaz ise Eylül, Ekim gibi borsada işlem görmesi planlanıyorGalatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren, Galatasaray Sportif'in faaliyet dönemini iyi bir şekilde kapattığını belirterek, "Galatasaray Spor Kulübü'ne düşen temettü payı 12 milyon dolar. Seneye daha iyi olacağını düşünüyoruz" dedi.

Ayrıca, Galatasaray Sportif A.Ş.'nin yüzde 21.05 hissesine sahip olan American International Group'u temsilen Paolo Zapparoli ve Geoffrey Hemlin de Yönetim Kurulu'na girdiler.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Faruk Süren, futbola dayalı ticari gelirleri olan TV ve medya, ürün ve reklam gelirlerini maksimize etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Süren, bu konuda zaten AIG gibi stratejik ve finansal ortakları bulunduğuna işaret etti.

Galatasaray Spor Kulubü Genel Sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu da, Galatasaray Kulubü'nün 1 Kasım 2000'den itibaren medya, reklam, isim hakları ve sponsorluk gelirlerini Galatasaray Sportif'e devrettiğini hatırlattı.

1 Kasım-31 Aralık 2000 dönemde 2 trilyon 100 milyar lira net gelir elde ettiklerini belirten Kalpakçıoğlu, "1 Ocak-31 Mayıs 2001 dönemde de 20.2 trilyon lira net gelir sağladık. Karın tamamı temettü olarak dağıtılacak" dedi.

Kalpakçıoğlu, Galatasaray Sportif'nin halka arzını kriz nedeniyle ertelediklerine işaret ederek, şu bilgiyi verdi: "Şu an yatırım bankaları ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Bu projeyi İktisat Yatırım yapıyordu. Ancak, onunla sözleşmemizin süresi bitti. Bu işi yapmak üzere, yeni 9 adaya teklif mektubu gönderdik. Onlardan, ayın 13'üne kadar teklifleri alacağız. Bunun içinde şanslı 1-2 aday var.

Bu adaylar, bu işi bu yıl içinde yapmaya kararlı görünüyor. Temmuz, Ağustos'da bir şey olacağını düşünmüyorum, ama Eylül, Ekim itibariyle Türkiye ekonomisinde negatif bir gelişme olmazsa halka arzı düşünüyorlar. Tahmin ediyorum, 2001 yılında tek halka arz Galatasaray Sportif olabilir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle