GeriEkonomi Galataport’ta ödemeyi öne çekmek için yetki istedik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’ta ödemeyi öne çekmek için yetki istedik

Galataport’ta ödemeyi öne çekmek için yetki istedik
refid:3735627 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport ihalesiyle ilgili Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) bildirdikleri görüşte, sözleşmeyi yapacak idare olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TDİ) sözleşme sürecinde ödeme takvimi de dahil bazı konuların müzakere edilmesi konusunda yetkilendirilmesini önerdiklerini söyledi.

Yıldırım, ihaleyle ilgili AK Parti ve hükümet içinde görüş ayrılığı varmış gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Bu konu, hükümetin konusudur. Parti içinde bu konuyu ilgilendiren bir husus olamaz. Her şey gayet güzel ve bir sorun yok" dedi.

ÖDEME ÖNE ÇEKİLEBİLİR: YPK sekreteryasının kararlar alınmadan önce konuyla ilgili bakanlıklardan görüş topladığını ve bundan sonra kararın oluşturulduğunu anımsatan Yıldırım, bu çerçevede Galataport ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşünün YPK’ya bildirildiğini kaydetti. Bildirilen görüşte, ihalenin mevzuata uygun yapıldığını, projenin, Türkiye’nin turizm ve kültür açısından bir an önce hayata geçirilmesinin yararlı olacağına vurgu yapıldığını belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu: "Bizim YPK Sekreteryası’na bildirdiğimiz görüş, hükümet içinde görüş ayrılığı varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu konuda hükümet içinde görüş ayrılığı yoktur. YPK’ya bildirdiğimiz görüşte, sözleşmeyi yapacak idare olan TDİ’ye, ödeme takvimi de dahil, bazı konuların müzakere edilmesi konusunda yetki verilmesini önerdik. Verilecek yetkiyle, kullanım bedeline ilişkin ödeme ağırlığının öne çektirilmesinin müzakeresini yapabilmesine imkan sağlayacaktır."

YETKİ VERİLMELİ: Öte yandan, Bakan Yıldırım, YPK’ya sekretaryasına gönderdiği görüşte, TDİ tarafından ihale edilen projede, işletme süresinin 49 yıl olduğunu anımsattı. Yıldırım, "Yatırım ve işletimle ilgili şirket tarafından uygulama sözleşmesi eklerinde yer alan işletme sürecinde ödenecek kullanım bedeline ilişkin ödeme ağırlığının öne çektirilerek, idare lehine iyileştirilme yapılması hususunda Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir" görüşüne yer verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle