GeriEkonomi Fransa'nın sanayi devi Serge Dassault öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'nın sanayi devi Serge Dassault öldü

Fransa'nın sanayi devi Serge Dassault öldü

Fransa’da savaş bombardıman uçakları Mirage, Rafale ve Falcon uçaklarını üreten, Le Figaro ve Express dergileriyle medya dünyasında yer alan Dassault sanayi imparatorluğunun sahibi Senatör Serge Dassault bürosunda çalışırken kalp yetmezliğinden yaşama veda etti.

Fransa'nın endüstri devi 'Groupe Industriel Marcel Dassault S.A' holdingin sahibi Serge Dassault 1987 yılında babası Marcel Dassault tarafından1929 yılında kurulan şirketin başına geçmişti. 1950’li ve 60’lı yıllar boyunca birden fazla sektöre giren ve her geçen yıl istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdüren Dassault; 2000’li yıllara gelinceye kadar Fransa’nın en eski ve en zengin kuruluşları arasında kendine yer buldu.

GÖZALTINA ALINMIŞTI
Serge Dassault, Fransa'da 1995 ve 2009 yılları arasında Corbeil-Essonnes bölgesi belediye başkanlığı yaparken seçimlerde "oy hırsızlığı" yapıldığı gerekçesiyle hakkında dava açılınca adının temize çıkarılması ve hakkında açılan soruşturmanın tamamlanıp sonuçlanması için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmişti.

Fransanın sanayi devi Serge Dassault öldü

Serge Dassault ile Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’la Güney Kore’ye gittiğimizde bu fotoğrafı Mirage ve Rafale savaş bombardıman uçaklarını tanıttığı stand’ta çekmiştik.

Ancak dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra gözaltına alınan Senatör Serge Dassault soruşturma sonrası serbest bırakılmıştı. Dassault Holding’in başlıca şirketleri şunlardı: Dassault Aviaton,Dassault Falcon Jet,-Dassault Falcon Service, Sogitec, SABCA, Lummen, Dassault Systems, SVE, Figaro Group, Immobiliere Dassault, Artcurial, Arqana (%30’luk hissesi), Chateau Dassault...

SAVUNMA VE HAVACILIKTA BÜYÜDÜ

Serge Bloch adıyla 1925'te doğan ve ailesinin 1946'da isim değiştirmesi ile Yahudilikten Hristiyanlığa geçtikten sonra ‘Dassault’ soyadı ile silah, havacılık, savunma ve medya alanında faaliyet göstermeye başlayan Serge Dassault, Forbes dergisinin rakamlarına göre Fransa'nın 4. dünyanın ise 57. en zengin işadamı olarak gösteriliyor.

LE FİGERO'NUN DA SAHİBİ

Dassault Group'un bünyesinde Fransız havacılık ve uçak üretim sanayisini gerçekleştiren Dassault Aviation'un dışında Le Figaro başta olmak üzere bazı medya kuruluşları ile ulaşım, emlak, enerji, çevre, otelcilik ve müzayede sektörüne ait şirketler yer alıyor. Serge Dassault, Medya dünyasındaki etkinliğini artırmak amacıyla 2004'te Socpresse şirketini satın alan Dassault, böylelikle Fransa'da Le Figaro ve L'Express olmak üzere 70'ten fazla yayının kontrolünü eline geçirdi.

DAVALARLA DA GÜNDEMDEYDİ

2004-2017 yılları arasında Fransa parlamentosunun üst kanadı Senato'da Senatör olan Serge Dassault, hakkında açılan soruşturmalar ve oy satın alma iddiaları ile sürekli gündeme geldi. Yurt dışından yıllarca banka hesabı bulundurduğu ve vergi kaçırdığı ortaya çıkan Dassault'ya geçtiğimiz şubat ayında 5 yıl seçilme hakkının elinden alınması ve 2 milyon Euro para cezası verilmiş ancak karara itiraz etmişti. İtiraz duruşması ise önümüzdeki hafta yapılacaktı.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle