GeriEkonomi Fortis Hollanda’da tamamen devletin oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fortis Hollanda’da tamamen devletin oldu

Fortis Hollanda’da tamamen devletin oldu
refid:10037535 ilişkili resim dosyası

BELÇİKA, Hollanda ve Lüksemburg’un hafta başında 11.2 milyar Euro sermaye aktararak iflastan kurtardığı Fortis’in ABN Amro dahil Hollanda faaliyetlerinin, Hollanda hükümetine 16.8 milyar Euro’ya satılacağı açıklandı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, kararının, Fortis’in sermaye yeterliliğinin sürmesi için alındığını söyledi.

Hafta başındaki kurtarma operasyonunda Fortis’e Belçika 4.7 milyar Euro, Hollanda 4 milyar Euro ve Lüksemburg da 2.5 milyar Euro sermaye eklerlerken, her 3 ülkedeki Fortis iştiraklerinin yüzde 49 hissesi kamuya geçmişti.

Wachovia Wells Fargo'ya satıldı

Son 20 günde kimler satıldı?

Türkiye'de ne olacak?

Fortis'e Hollanda'da el konulması Türkiye'deki operasyonlarını etkilemeyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün kendisine Fortis ve Dexia ile ilgili Türkiye'de bir sıkıntı olup olmadığının sorulması üzerine şunları söylemişti:

"Bankaların tamamı BDDK'nın kontrolünde ve takibinde. Gerek Fortis olsun, gerek Dexia olsun bu bankalar da yine aynı şekilde bu takibin içerisindeler ve BDDK tarafından ilgili banka yönetimleriyle bütün görüşmeler yapılmakta. Ben burada herhangi bir sıkıntı doğacağını düşünmüyorum. Bunlar aşılacaktır ve onların da bütün oradaki mudileri rahat olsun tavsiyesini burada tekrarlıyorum.

Ülkemizde bizim şu anda böyle bir sıkıntı, böyle bir durum söz konusu değil, hepsi yakın takiptedir. Zaten böyle bir durum olacak olsa BDDK bunları bize rapor eder. Böyle bir şey söz konusu değil ve bizim bankacılık sistemimiz 2000'li yıllarda yaşanan o atmosferi kesinlikle yaşamıyor, hiç böyle bir şey yok. Burada rahat olalım. Düşünün o zamanlar yüzde 30, 35'lere varan kredilerde risk vardı. Ama şu anda böyle bir şey yok. Bankalarımızda çok kararlı ve dikkatli gidiyorlar. Bizler de bunu yakından takip ediyoruz. BDDK zaten bu konuda tavizsiz bu işi takip ediyor. Şüphesiz ki rehavete kapılmayacağız, dikkatli olacağız ama böyle bir sıkıntımız şu anda söz konusu değil."

FORTİS TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Fortis Türkiye'den bugün yapılşan açıklamada grubun artık daha güçlü olduğu vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:  

"Satış, sadece Hollanda operasyonlarını içermektedir. Fortis Grubu, bu satış sonrasında daha da güçlenen ve güvence altına alınan sürdürülebilir sermaye yeterliliği ile Asya, Amerika ve Avrupa’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fortis Türkiye’nin, % 94.12 oranında hissesi, Belçika Hükümeti’nin % 49’una sahip bulunduğu Fortis Belçika’ya aittir. 1,75 milyar YTL özsermayesi, mükemmel likidite birikimi ve 2008 yılının ilk yarısında elde ettiği 155 milyon YTL net konsolide karı ile ile son derece güçlü bir banka olan Fortis Türkiye, ülkemizdeki tüm bankaların çalışma koşullarını düzenleyen ve denetleyen BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) koyduğu kural ve yönetmelikler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte; müşterilerinin ve iş yaptığı kurumların her zaman olduğu gibi en yakın ortağı olmaya devam etmektedir.
Fortis Türkiye, Fortis Grubu’nun artan gücünden daha fazla yararlanarak, başarılı performansını ve Türkiye ekonomisine katkılarını daha da ileri noktalara taşımayı hedeflemektedir."


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle