GeriEkonomi Ford: 1 milyon otomobil hedefi bu yıl tutacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ford: 1 milyon otomobil hedefi bu yıl tutacak

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Ford Otomotiv AŞ Genel Müdürü Turgay Durak, sektörün bu yıl ‘1 milyon otomobil’ üretme hedefine ulaşacağını, ancak bu hedefi 1.5 milyon otomobile yükseltmek için patronların daha garantili pazarlar ve devletin de bazı teşvikler vermesi gerektiğini bildirdi.

GELİŞEN KOŞULLAR:

Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) Antalya Aksu’daki Topkapı Palace Oteli’nde düzenlediği ‘Gelişim 2005’ seminerinde konuşan Durak, otomotiv sektörünün bugün Türkiye’de yılda 850-900 bin araç ürettiğini, bunun 550 bininin ihraç edileceğini, 12 milyar dolar da döviz sağlandığını anlattı. Durak, ‘Sektör olarak 320 bin kişilik, tam vergi ödeyen bir grubuz. Gelişen koşullara göre yenileyemezsek, elimizdeki fabrikalar beton ve demir yığını haline gelir’ derken, küresel pazarda yer bulabilmek ve rekabet edebilmek için kalite yanında maliyetin de önemine değindi.

ÇAY MOLASI:

Fabrikada verilen çay molaları nedeniyle 8 saatte toplam çalışma saatinde yarım saatlik kayıp doğduğunu anlatan Durak, ‘Demek ki, mola vermeden, işçi çalışırken çayını içebilmesi lazım’ dedi. Sektörün, başka ülkelerde rakiplerinin sahip olduğu avantajlara sahip olmadığından yakınan Durak, şöyle dedi: ‘Altyapımız haberleşme ve bankacılıkta tamam, elektrikte eksik. Yakıt kalitesinde AB standardına ulaşamadık. Elektrik ve doğalgazın pahalı olması, bizi rekabette geri düşürüyor. Her türlü olumsuzluğa karşın bu yıl 1 milyon otomotiv hedefini yakalayacağız. Ancak 1.5 milyon hedefi için söz veremiyorum.’

RENAULT’DAN YATIRIM:

Oyak Renault Otomobil Fabrikası Genel Müdürü Alain Gabillet ise konuşmasında, YTL’nin aşırı değerli ve enerjinin pahalı olmasının otomotiv ihracatını olumsuz etkilediğini bildirdi. Türkiye’nin dezavantajları yanında birçok fırsatlarının da bulunduğunu anlatan Gabillet, Renault’nun önümüzdeki dönemde Türkiye’de 5 milyar dolarlık yatırım planladığını müjdeledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle