GeriEkonomi Fon, alacakları için dışarda da yakın takipte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fon, alacakları için dışarda da yakın takipte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik, İktisat Bankası iştiraklerinden BIC Bank'ın Fransız Bred Bankası'na satışından doğan 3 milyon dolar ile ilgili olarak Erol Aksoy'un açtığı davayı yakından takiple görevlendirildi.

Aynı zamanda ticaret hukuku profesörü olan Prof.Dr. Çelik ile birlikte Fon avukatlarından Banu Artonetti'nin takip ettiği dava Fon lehine sonuçlandı. Edinilen bilgiye göre, 3 milyon doların Türkiye'ye iadesine itiraz ederek dava açan İktisat Bankası'nın eski sahibi Erol Aksoy'un talepleri reddedildi. Paris Asliye Hukuk Mahkemesi bu konuda Fon'u haklı buldu. Aksoy aleyhine sonuçlanan bu davadan sonra 3 milyon doların kısa zamanda Fon hesaplarına geçmesi bekleniyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İktisat Bankası'na el koyduktan sonra TMSF tarafından oluşturulan yeni banka yönetimi, İktisat Bankası'nın Fransa'daki iştirakini satma kararı aldı. 15 Haziran 2001'de alınan bu kararda İktisat Bankası'nın ve Erol Aksoy'un sahip olduğu Banque Internationale De Commerce Bred (BIC-Bred) hisselerinin Fransız Bred-Bank Populaire'ye satılmasına ilişkin, TMSF Bankaları Ortak Yönetim Kurulu'nun önerisi kabul edilmişti.

Bu karar sonrasında BIC-Bred'in, Bred-Bank Populaire'e satışından doğan 3 milyon dolar Türkiye'ye, TMSF hesabına nakledilmek istenmişti. Ancak, İktisat Bankası'nın eski sahibi Erol Aksoy, Fransa'da bir dava açarak, BIC-Bred'in satışı sonrasında elde edilen 3 milyon doların TMSF'nin hesaplarına geçmesine itiraz etmişti. Daha sonra TMSF bir karşı dava açıp, 3 milyon doların alacaklısı olduğunu Fransız Mahkemesi'ne bildirmişti. Bu davayı kazanan TMSF'nin BIC-Bred'in satışından doğan 3 milyon doları önümüzdeki hafta alabileceği tahmin ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle