GeriEkonomi Fitch: Bankaların durumunda bozulma yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch: Bankaların durumunda bozulma yok

Fitch: Bankaların durumunda bozulma yok
refid:12255916 ilişkili resim dosyası

Fitch Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker, Moody's'in aldığı son kararda artık banka notlarının ülke notunun o derece üzerine çıkartmama yönündeki eğilimi gördüğünü kaydetti.

Berker, Moody's'in Türk bankalarını izlemeye almasına ilişkin yaptığı açıklamada, Moody's'in aldığı son kararın tamamen metodolojik bir düzenleme yapmasından kaynaklandığını ifade etti.

Moody's'in yerel para mevduat notlarının geçmişte bazı bankalarda ülke notunun 6 not kadar üzerinde olduğuna dikkat çeken Berker, son global krizde dünyanın en büyük bankalarının bile kendi hükümetlerinden destek almaya mecbur kaldıklarının gözlenmesi üzerine Moody's'in aldığı son kararda artık banka notlarının ülke notunun o derece üzerine çıkartmama yönündeki eğilimi gördüğünü belirtti.

RATING DÜŞÜRECEK BİR BOZULMA YOK

Ayşe Botan Berker, “Yoksa Türk bankalarının durumunda göreceli olarak rating düşürülmesine yol açacak genel bir bozulma yok” değerlendirmesini yaptı.

Bankaların aktif kalitesi durumuna ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan Haziran 2009 tarihli sektör verilerine işaret eden Berker, ekonomik ortamdaki zayıflamaya bağlı olarak kredi takibe dönüşüm oranının yüzde 4,9 seviyesine kadar yükseldiğini, sektörde takibe
uğrayan kredilerdeki nominal artışa rağmen bunlar için yüksek karşılık ayrıldığını anımsattı.

Türk bankacılık sektörünün aynı dönemde güçlü karlılığıyla da desteklenen yüzde 19,2'lik sermaye yeterliliği ile şoklara karşı finansal dayanıklılığını artırmaya devam ettiğine dikkati çeken Berker, “Öte yandan önümüzdeki dönemde reel sektörün maruz kalabileceği kur riski ve olası finansman yenileme sıkıntıları, bankacılık sektörünün aktif kalitesini olumsuz etkileyebilecektir” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle