GeriEkonomi Fındık ihracatı kazandırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fındık ihracatı kazandırıyor

Fındık ihracatı kazandırıyor
refid:28223610 ilişkili resim dosyası

Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 70'ten fazlasını elinde bulunduran Türkiye, son 20 yılda bu üründen 24 milyar doları aşkın gelir elde etti.

Trabzon Ticaret Borsasından (TTB) yapılan yazılı açıklamada, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, 1995-2014 arasında 4 milyon 589 bin ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 24 milyar 396 milyon 626 bin dolar döviz girdisi sağlandığı belirtildi.

Söz konusu yıllar içinde en fazla ihracatın 2013 yılında 274 bin 657 ton iç fındıkla yapıldığı ifade edilen açıklamada, döviz olarak en kazançlı yılın ise geçen yıl olduğu, Türkiye'nin fındık ihracatından 2 milyar 314 milyon 253 bin dolar kazandığı kaydedildi.

Açıklamada, son 20 yılın rakamlarına göre fındıkta yıllık ortalama gelirin 1 milyar 219 milyon dolar, ihraç miktarının ise 230 bin ton iç fındık olduğuna işaret edilerek, ortalama ihraç fiyatının ise kentalde (100 kilogram) yaklaşık 531 dolar olduğu bildirildi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındıktan elde edilen dış satım gelirinin, tek kuruş ithal girdisi bulunmayan net kazanç olduğunu belirtti.

Türkiye'nin gerçek manada bu tür dış satımlarını artırdığı zaman borçlanmadan kalkınabileceğini kaydeden Köleoğlu, "Bunun için her sektörde fındık örnek alınmalı, fındıkta ise ihracatımız daha da artırılmalıdır. Son yıllarda bu artışı gözlemliyoruz" ifadesini kullandı.

Köleoğlu, dünyada 120'ye yakın ülkeye ihracat yapabildiklerine dikkati çekerek, ihracatta katma değeri yüksek işlenmiş fındık miktarının da arttığını, bunun hem daha fazla kazanç hem de işleme çalışmaları için istihdam anlamına geldiğini vurguladı.

Türkiye'nin fındıkta üretimden ihracat aşamasına, hatta dışarıda tüketimi özendirmeye kadar istikrarlı politikalar ve tanıtım çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini belirten Köleoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

"İstikrarlı dış satım için içeride verim ve kaliteyi artırmalıyız. Hem içeride hem de dışarıdaki piyasa talep ve fiyat hareketlerini kontrol altına alıp istikrar sağlayabilmemiz için de lisanslı depoculuk sistemini uygulamaya koymamız lazım. Yaşlı bahçeleri devlet desteğiyle yenileyerek üretimi, lisanslı depoculuk sistemiyle piyasada istikrar sağlayıp ihracatı artarak 2023 hedefindeki 4 milyar doların bile üzerine çıkabiliriz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle