GeriEkonomi Faturası 3.5 katrilyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faturası 3.5 katrilyon

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, 5 bankanın devrinin Fon'a 3-3.5 katrilyon liraya mal olacağını açıkladı. Akçakoca, bu bankaların iyileştirilmesi için gösterilen çabanın IMF tarafından devamının uygun görülmediğini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, 5 bankanın devriyle kesin bir rakam olmamakla birlikte Fon'un yükünün 3-3.5 katrilyon lira artacağını açıkladı. CNN Türk Ankara Ekonomi Sorumlusu Erdal Sağlam'ın sorularını yanıtlayan Akçakoca, son el koyma operasyonu için ‘‘Bilançoları açısından bizim beklediğimiz, hakim ortaklarının da beklediği bir karar’’ dedi.

Fon'a devredildiğinde, bankanın kötü aktiflerini de almak durumunda kalındığına işaret eden Akçakoca, birleşme ve ilave teşviklerin de duble bir yükün söz konusu olduğunu ifade etti. Akçakoca, 5 bankayla Fon'un yükünün ne kadar arttığına ilişkin bir soru üzerine de, şunları söyledi:

‘‘Yaklaşık 1 katrilyon liralık zarar söz konusu. Mevduat için gerekecek likiditenin de 2-2.5 katrilyon lira civarında oluşmasını bekliyoruz. Son rakamlar biliyorsunuz devir bilançosuyla birlikte çıkacak ama böyle bekliyoruz. Donuk aktifler var. Tabii en büyük sorunu. Onların da teker teker ayıklanması gerekecek. Yani her şey dahil 3-3.5 katrilyon diyebiliriz.’’

Akçakoca, Hazine'den bir yardım alınmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de, ilk planda kendi Fon kaynaklarıyla bu işi götürmeye çalışacaklarını bildirdi. Akçakoca, ‘‘Diğer bankalarımızdan kaydırmaya çalışacağız. Şu anda Hazine'ye fazla bir yük vermemek işin ince noktalarından biri. Çok açmazda kalırsa sistem,o zaman yardım isteriz. Onlar da yardımı esirgemeyeceklerini söylediler’’ diye konuştu.

IMF DAHA KATI DAVRANDI

Akçakoca, kararda gecikme olup olmadığına yönelik soruya, ‘‘Gecikme diyebileceğimiz husus, acaba bir iyileştirme yapılabilir mi, bir sermaye artışı mümkün olabilir mi, yeni ortak bulunabilir mi çabalarımızdan geliyordu’’ yanıtını verdi. ‘‘IMF'nin bu çabaların fazla devam etmesini uygun görmedi. Dolayısıyla diretme demeyelim ama ortak bir çalışma oldu’’ diyen Akçakoca, şunları söyledi: ‘‘Şimdi bu yeni vergi teşviği kanunu çıktıktan sonra 3-4 hafta hiç olmazsa bir fırsat tanısaydık iyi olurdu diye düşünüyorum. Bunu IMF'ye de, Dünya Bankası'na da ilettik. Dünya Bankası'yla mutabakat sağladık, ama IMF tarafı daha katı davrandı. Ben gene de düşünüyorum ki öyle bir fırsat tanısaydık daha bir ucuz çözüm yolu bulunabilirdi. Garantisi yok, ama denenmeliydi.’’

IMF şartlarının yerine getirilmesinin nasıl bir etkisi olacağı konusunda ise Akçakoca, şimdi IMF'nin bir toplantı yapıp taahhüt ettikleri miktarı serbest bırakması gerektiğini vurguladı, Akçakoca, ‘‘Bundan sonra programın sürmesi çok önemli, sürmesi gerek’’ ifadesini kullandı.

Bu el koyma ders olsun

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, soruları şöyle yanıtladı:

Gelinen aşamada sektörün artık stabil hale geldiği söylenebilir mi?

- Stabilite reel sektöre, makro ekonomik dengelere bağlı. Yani bu işte 'Doktor, bana garanti veriyor musun, ben kanser olmayacağım değilmi artık' veya da 'Bundan sonra kanser olmam değil mi?' demeye benziyor. Kendini bilmeden faiz riski alırsan, döviz pozisyon riski alırsan, likidite riskine girersen, pazar riski alırsan, kredi riski alırsan bu sorunlarla her zaman karşı karşıya kalabilirsin. Biz şimdi kendi kendimizle terbiye ediyoruz bununla. Bunlar hepsi örnek olması açısından bence önemli. Bu iş ciddi iş. Bu iş özkaynak gerektiriyor ve bu iş bir büyüklük gerektiriyor. Bundan sonra birleşmenin, yurtdışından yabancı ortak almanın önemi bir kat daha artıyor. 31 Aralık itibariyle de bizim yurtdışı finansal piyasalara vermiş olduğumuz yüzde 8 asgari sermaye yeterliliği taahhüdünü de tutturabilmeliyiz.

5 bankanın Fon'a alınmasının aynı zamanda mevcut bankalara da bir mesaj olarak değerlendirilebilir mi?

- Hem mevcut bankalara mesaj hem mevcut bankalara ilave pazar payı.

Birleşme, devralma, yabancı ortaklık, nasıl bir şey bekliyorsunuz?

- Çok süratlenmesini bekliyorum. Bizzat taraflarla konuşarak teşvik ediyorum. Arkadaşlarım da öyle politik olarak bunu benimsedik, yapılmasında büyük yarar var.

Demirbank ile Sümerbank'ın satışı yakında sonuçlanıyor mu?

- Gelecek hafta sonunda ikisi de biter.

Dikkat takipteyiz

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, özellikle özkaynak sıkıntısı yaşayan özel sektör bankaları için taahhütler aldıklarına ilişkin tespit üzerine şunları söyledi: ‘‘Mutabakata da vardık. 31 Aralık tarihine kadar sermaye yeterlilik rasyolarının asgari yüzde 8'de oluşması için bu planların günü gününe uygulanması gerektiği hususunda da fikir birliğindeyiz, takip edeceğiz. Bunun özelliği bu. Yakından izlemek durumundayız. Uymayanlar hakkında tedbir var. En hafifinden, yönetim kurullarında Fon temsil edilebilir. Veya da -dile getirmek bile istemiyorum- Fon'a devrolunur. Ama böyle geniş bir spektrum söz konusu.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle