GeriEkonomi Fahiş taksi plakaları ile ilgili bir tüccarın itirafları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fahiş taksi plakaları ile ilgili bir tüccarın itirafları

Fahiş taksi plakaları ile ilgili bir tüccarın itirafları
refid:28537204 ilişkili resim dosyası

OLMAYAN taksi plakaları hisse senedi gibi işlem görmeye başlayınca, UKOME, taksici esnafı olduğunu kanıtlayamayanlara taksi plakası satışını yasakladı.

Fahiş taksi plakaları ile ilgili bir tüccarın itirafları
İstanbul’da alınıp satılan taksi plakalarının tahvil gibi kağıtları işlem görüyor. Gerçek taksi plakasına endeksli fiyatı oluşan kağıtlara, tahvilde olduğu gibi aylık kar payı da veriliyor. İşte bir kağıttan plaka satıcısının itirafları... Sürekli tırmanan taksi plakası akıllara zarar yöntemlerle kazanç aracı oldu. İstanbul’da kağıt üzerinde yapılan taksi plakası satışıyla tüccarlar milyonlarca liralık pazar oluşturmuş durumda. Parasını banka yerine bu tüccarlara veren alıcılar hem aylık kar payı hem de yükslen plaka fiyatı nedeniyle daha çok kazanç hedefliyor. Ancak ipler tamamen tüccarın elinde olduğu için çoğu hikaye dolandırıcılıkla bitiyor.

Fahiş taksi plakaları ile ilgili bir tüccarın itirafları

HAYALİ PLAKA

‘Hayali taksi plakası’ satışını nasıl yapıldığını, kimlerin nasıl para kazandığını öğrenmek üzere İstanbul’da en çok taksi plakası satışı yapılan Bağcılar’da bulunan Oto Center’daki işletmelerden bilgi aldık. Yapılan işlemlerin yasal bir dayanağı olmadığı için birçok işletme konuşmak istemezken, Oto Center’da en çok taksi plakası satışına aracılık eden 5 firmadan biri, ‘hayali plaka satışı’ konusunda sorularımıza adının yazılmaması kaydıyla cevap verdi. Kararın çıktığı 12 Mart öncesinde 1 milyon 920 bin liraya satılan taksi plakası fiyatlarının 1 milyon 600 bin liraya kadar düştüğünü söyleyen işletmeci, ‘hayali plaka satışının’ nasıl yapıldığını şu şekilde anlattı:

'PARASI OLANLAR...'

“Parası olanlar burada hayali plaka satışı yapan yerlere geliyor. Bunların kim olduğu belli. Onlara kağıt üzerinde plaka satışı yapılıyor. Örneğin o dönemde plaka fiyatı 1.6 milyon ise, bir sözleşme karşılığında gerçekte olmayan bir plaka üzerinden satış gerçekleştirilmiş gibi gösteriliyor. Aslında karşılıklı güvene dayalı işlem yapılıyor. Hiçbir bağlılığı yok. Satış sonrasında satışı yapan firma parayı alıyor. Karşılığında sözde taksi plakası alan kişiye aylık belli bir para ödeniyor. Kira gibi düşünülebilir. Sözde taksi plakasını alan kişiyle bir sözleşme imzalanıyor. 1.6 milyon liradan plaka alan kişi, plaka fiyatları 1.9 milyon liraya çıktığı zaman elindekini satmaya çalışıyor. Ancak plaka fiyatı aşırı değerlendiği için işletme o fiyatı vererek sözde plakayı geri almıyor. Bunun karşılığında da işletmeci, ‘sözleşmen var başkasına satamazsın’ cevabını veriyor. ‘Eğer kabul edersen 1.7 milyon liradan plakayı satın alabilirim’ diyor. Böylelikle zarara girmemiş oluyor. 1.7 milyon liradan aldığı plakayı bu sefer 1.9 milyon liradan başka birine satıyor. Sonuç olarak tek kazanan sözde plakayı satan galericiler ya da işletmeciler oluyor” ifadelerini kullandı.

MAHKEMEDE BİLİRKİŞİYİZ

Şu anda İstanbul’da 18 milyona yakın resmi taksi plakası olduğunu ifade eden Oto Center’da faaliyet gösteren işletmeci, “Ancak satışı yapılan plaka sayısı 62 bin civarında. Olmayan plaka satışından kaynaklı olarak rakamlar buralara kadar çıktı. İstanbul’da taksi plakası fiyatları 5 firma tarafından belirleniyor. Sözde taksi plakaları tıpkı hisse senedi, tahvil gibi işlem görüyor. Hatta bazı plakaları hisseli olarak satıyorlar. Bir taksi plakası 20 kişiye birden bile paylaştırılabiliyor. Onlara da çeşitli kiralar ödeniyor. İnanılmaz bir rant ortaya çıkıyor. Hatta bu hisseli satışlardan kaynaklı davalar açıldığında mahkemelerden bizlere ulaşıyorlar. Plaka fiyatları konusunda bilirkişilik yapıyoruz. Plaka fiyatları günlük olarak değişebiliyor. Mahkeme bilgi istediğinde eğer o gün taksi plakası fiyatları 1.7 milyon lira ise o şekilde cevap veriyoruz. Mahkeme de ona göre karar veriyor. Oto Center dışında bu fiyatları belirleyen resmi bir kurum yok. Yapılan yeni düzenleme belirli bir süre etkisini gösterse de ‘hayali plaka satışını’ engelleyemezler. Çünkü çok fazla talep var. Ayrıca olmayan birşey satılıyor. Bir de bu yöntemle bir plaka onlarca kişiye birden satılabiliyor. Bu şekilde piyasadan para toplayarak ortadan kaybolan işletmeler var” diye konuştu.

bcosan@hurriyet.com.tr

Yorumları Göster
Yorumları Gizle