GeriEkonomi Ev tekstilinde Japon kültürüne uyun, sizden daha çok alım yapalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ev tekstilinde Japon kültürüne uyun, sizden daha çok alım yapalım

Ev tekstilinde Japon kültürüne uyun, sizden daha çok alım yapalım
refid:17828821 ilişkili resim dosyası

İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nda (Evteks) Japonya’dan gelen şirketler yüksek alımlarla dikkat çekiyor.

Fuara 5 yıldır katıldıklarını söyleyen Japon ev tekstil şirketi Your House’nin Temsilcisi Toshiyuki Koiwa, “Bu fuarda kurduğumuz ilişkiler, Türkiye’den bütün bir yıl boyunca ürün almamızı sağlıyor. 2010 yılı boyunca burayı ziyarete gelen toplam 14 firma 5 milyon dolara yakın alım yaptı. Bu yıl bu rakamı 3’e katlayarak 15 milyon dolar civarında alım gerçekleştireceğiz. Tek sorunumuz, Türk şirketleri ürünlerini Ortadoğu ve Rusya pazarına uygun yapıyor. Avrupa pazarı için üretilenler bizim kültürümüze daha yakın. Bize uygun ürün yapmaları için Türk şirketlerle iş birliği yapıyoruz” dedi.
Çin’den uzaklaşıyoruz
Son 2 yıl içerisinde Japonya’ya giren ürünlerin Çin odaklı olmaktan kurtulduğunu dile getiren Toshiyuki Koiwa şu bilgileri verdi: “Çin’de fiyatlar çok arttı. Tedarik zamanlamasında sorunlar yaşıyoruz. Anlaştığımız zamanlarda ürünlerimiz gelmiyor. Kalitede de büyük düşüş var. Son 2 yıla kadar Japonya’ya giren malların yüzde 100’e yakını Çin’den geliyordu. Ama bu durum değişti. Japon şirketleri alternatif bölgeler aramaya başladı. Türkiye bu noktada öne çıkan ülkelerden biri. Japon şirketlerinin alımda Türkiye’ye kaydığını söyleyebiliriz ama yine de Çin’den kopmuş değiliz.”
Bizden de kopyalıyorlar
Türk tasarımcıların Çin’lilerin kendi ürünlerini kopyalamasına ilişkin endişelerine hak verdiklerini de söyleyen Toshiyuki Koiwa, “Çinliler bunu hep yapıyor ancak bu şekilde bir yere varılmaz. Bu yaklaşım çok yanlış. Biz de aynı sorunu yaşıyoruz. Bir çok ürünümüzün kopyasını üretip satıyorlar. Ancak artık bu durum bizi kamçılar hale geldi. Ne kadar bizim ürünlerimize benzetselerde kalitede asla ulaşamazlar. Onlar benzerini yaptıkça, biz ürünlerimizi daha da geliştiriyoruz” dedi.

Türkler çok  destek oldu

JAPONYA’da yaşanan felaketten sonra Türklerin kendilerine çok destek olduğunu belirten Japon ev tekstil şirketi Your House’nin Temsilcisi Toshiyuki Koiwa, şöyle konuştu: “Türk hükümeti, büyükelçilik ve şirketleriniz bize çok destek oldular. Evteks fuarına daha kalabalık bir grupla gelecektik ancak yaşanan olaylardan dolayı bazı şirketler kendilerini yeni toparlıyor. Önümüzdeki yıl çok büyük grupla gelip, alımlar gerçekleştireceğiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle