GeriEkonomi EURO'ya sayılı günler kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EURO'ya sayılı günler kaldı

Avrupa tek para birimi Euro`ya sayılı günler kaldı. Euro, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren tedavüle girecek. Ellerinde 12 ülkenin para birimini olan hesap sahipleri en geç 31 Aralık 2001 tarihinde Euro`ya dönüştürecekler

Parasal Birliğe dahil 12 ülke ulusal paralarından; Hollanda Florini 28 Ocak 2002, İrlanda Lirası 9 Şubat 2002, Fransız Frangı  17 Şubat 2002, Alman Markı, Avusturya Şilini, Belçika Frangı, Fin Markkası, İspanyol Pesetası, İtalyan Lireti, Lüksemburg Frangı, Portekiz Esküdosu ve Yunan Drahmisi 28 Şubat 2002 tarihinde yasal paraolma özelliğini kaybederek tedavülden kalkacak. 

  Kaydi para olarak 1 Ocak 1999 tarihinden bu yana uygulamaya konulan Euro, üç yıllık bir geçiş döneminden sonra 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren de 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500`lük kupürler halinde banknot, Avrupa Birliği`ni (AB) oluşturan 15 ülkenin 12`sinde tek para birimi olarak tedavüle çıkacak. 

``31 ARALIK SON TARİH"

Ellerinde 12 ülkenin para birimini olan hesap sahiplerinin farklı bir talimatları yoksa, bankalar ve özel finans kurumları nezdindeki 12 ülke ulusal para birimleri cinsinden halen açılmış olan döviz tevdiat hesaplarını, cari ve katılım hesaplarını en geç 31 Aralık 2001 tarihinde Euro`ya dönüştürecekler ve hesap sahiplerine hesaplarında nekadar Euro olduğunu bildirecekler. 

 Hesap sahipleri, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren, önceden olduğu gibi, vade ve ihbar süreleri saklı kalmak kaydıyla masraf ve komisyon ödemeden hesaplarından Euro banknot çekebilecek. 

  Gerçek ve tüzel kişiler, nakit olarak bulundurdukları 12 ülke ulusal paralarını herhangi bir masraf ve komisyon ödemeden dönüştürebilmek için bir banka veya özel finans kurumu nezdinde müşteri banka ilişkileri çerçevesinde uygun gördükleri bir döviz tevdiat hesabı veya cari ve katılım hesabı açtırabilecekler.

1 OCAK 2002 TARİHİNDEN SONRA

1 Ocak 2002 tarihinden sonra ise 12 ülke ulusal paraları cinsindenbanknotların Euro banknot ile değiştirilmek üzere bankalar, özel finans kurumları ve yetkili müesseselere getirilmesi durumunda uygulanacak masraf ve komisyon tutarı bu kuruluşlarca serbestçe belirlenecek. 

  Bankalar ve özel finans kurumları ihtiyaç duyacakları Euro banknotları, kendi imkanları ile yurtdışı muhabirlerinden veya uluslararası kuruluşlardan sağlayabilecekleri gibi, isterlerseMerkezBankası`ndan da temin edebilecekler. Yetkili müesseseler Merkez Bankası ve/veya bankalardan Euro banknot temin edebilecekler.

EURO İTHAL EDİLMEYE BAŞLANDI

Bu çerçevede 1 Aralık tarihinden itibaren yurt dışından Euro banknot ithal etmeye başlayan Merkez Bankası, 1 Ocak 2002`den itibarensunulmak üzere Euro`ları kendi şubelerinde hazır bulunduracak. 

  10 Aralık 2001 - 31 Aralık 2001 tarihleri arasında, Merkez Bankası`ndan banknot almak isteyen bankalara, 3 Ocak 2002 tarihine kadar geçerli olacak şekilde verecekleri teminat karşılığında ve 2 Ocak 2002 tarihinde Merkez Bankası hesabını alacaklandırmaları koşuluyla önceden Euro banknot verilecek. 

  İstekli bankalar banknotlarınMerkez Bankası`nın İstanbul ve Ankara şubelerinden teslim alınması durumunda 1 Euro için 2 milyon lira, diğer şubelerden teslim alınması durumunda ise 1 Euro için 2.5 milyon lira masraf ödeyecekler. 

  1 Ocak 2002 tarihinden sonra, bankalar, özel finans kurumları ve yetkili müesseseler, Euro banknotları Merkez Bankası`ndan, gerek Dövizve Efektif Piyasaları işlemleri yoluyla, gerek gişe işlemleriyle edinebilecekler. 

  Merkez Bankası, 12 ülke ulusal paraları ile ilgili gösterge niteliğinde kur yayımlamaya, bu paraların yasal para olma özelliğini kaybetme tarihinde kadar devam edecek, söz konusu tarihlerden sonra ulusal paralarla ilgili kurlar yayımlanmayacak. 

  Tedavülden kaldırılacak ulusal paraların ulusal merkez bankaları tarafından kabul edilecek son geçerlilik tarihleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. 

  Bu çerçevede, Finlandiya, Fransa, İtalya ve Yunanistan Merkez Bankaları kendi ulusal paralarının tedavülden kaldırılmasından sonra 10 yıl, Portekiz Merkez Bankası 20 yıl, Hollanda Merkez Bankası 30 yıl, diğer ülkelerin merkez bankaları ise süresiz olarak ulusal paralarını Euro ile değiştirecekler.Söz konusu ulusal paraların tedavülden kalkmasından sonra Merkez Bankası, bankalar, özel finans kurumları ve yetkili müesseselerden gelecek değişim taleplerini 31 Aralık 2003 tarihine kadar karşılayacak. 

  Tek para birimine Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan, Finlandiya, Avusturya dahil bulunuyor.

BÜYÜK EBAT DEĞERİ DE BÜYÜK ANLAMINDA

Avrupa`da 1 Ocak 2002 tarihinde tedavüle çıkacak olan tek para birimi Euro, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 Euro değerindeki banknotlar şeklinde günlük hayatımıza girecek. 

   7 değişik değerde dolaşıma çıkacak olan Euro banknotları farklı renklerde bulunuyor. Değeri yükseldikçe ebadı da büyüyen Euro banknotların arka yüzünde köprü motifi ile Avrupa haritası yer alıyor. 

  Banknot olarak en küçük para birimi olan ve temel rengi gri olan 5Euro 62x120 milimetre (mm) ebadında bulunuyor. 5 Euro`luk banknotun önyüzünde klasik döneme ait geçit motifi ile 12 adet yıldız motifi var. 

  Temel rengi kırmızı olan 10 Euro`luk banknot 67x 127 mm ebadında bulunuyor. 10 Euro`luk banknotun ön yüzünde Romanesk dönemine ait geçit motifi ile 12 adet yıldız motifinin yer aldı 

  Temel rengi mavi olan 72x133 mm boyutundaki 20 Euro değerindeki banknotun ön yüzünde gotik döneme ait geçit motifi ile 12 adet yıldız motifi bulunuyor 

  77x140 mm ebadında ve turuncu renkte olan 50 Euro`nun ön yüzünde, Rönesans dönemine ait geçit motifi ile 12 adet yıldız motifi yer alıyor. 

  Temel rengi yeşil olan ve82x147 mm olan 100 Euro yüzündeki banknotun ön yüzünde, barok ve rokoko dönemlerine ait geçit motifi ile12 adet yıldız motifi bulunuyor. 

  82x153 mm ebadında ve temel rengi sarı-kahverengi olan 200 Euro değerindeki banknotun demir ve cam mimarisi dönemine ait geçit motifi ile 12 adet yıldız motifi yer alıyor. 

 Temel rengi mor olan 500 Euro, 82x 160 mm ebadında ve Euro banknotun en büyüğü konumunda olan 500 Euro`nun ön yüzünde20. yüzyıla ait pencere motifi ile 12 adet yıldız motifi bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle