GeriEkonomi Eskitilen her banknotun maliyeti 59 bin lira
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eskitilen her banknotun maliyeti 59 bin lira

Eskimiş ve yıpranmış paraların insan sağlığına verebileceği zararları da dikkate alan Merkez Bankası, dolaşımda sürekli yeni ve yıpranmamış para tutmaya çalışıyor. Ancak, her bir kağıt paranın basımı için Merkez Bankası ortalama 59 bin lira masraf yapıyor.

Merkez Bankası'ndan edinilen bilgiye göre, bu yılın ilk yedi aylık döneminde basılan banknotların ortalama birim maliyeti 59 bin lira oldu. Bir başka ifadeyle, Merkez Bankası, tek bir banknot için basım masrafı olarak ortalama 59 bin lira harcadı.

Banknotların basımı için harcanan para, banknotun teknik ve güvenlik donanımı gibi unsurlara bağlı olarak değişiyor. Ayrıca, işgücü, hammadde, amortisman, enerji, su, bakım, onarım gibi girdi maliyetlerindeki değişim de banknotların basımı için harcanan parayı etkiliyor. Banknot basımında ithal girdilerin ağırlıkta olması nedeniyle, döviz kurlarındaki değişim de basım masrafını değiştiriyor.

CÜZDAN KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILMALI

Merkez Bankası, banknotlardaki yıpranmayı önlemek için, vatandaşların cüzdan kullanma alışkanlığı edinmesini öneriyor. Ayrıca, banknotların üzerine yazı yazılmaması, buruşturulmaması ve delinmemesi, yırtılmış banknotların naylon bantlarla yapıştırılmaması öneriliyor.

Merkez Bankası, eskimiş ya da yıpranmış banknotları bazı kriterlere göre değiştiriyor. Buna göre, yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış ya da eskiyip yıpranmış, ancak değeri belirlenebilen banknotlardan yüzeyi yarıdan az eksik olanlar üzerindeki değerle başabaş değiştiriliyor. Yarıya kadar yıpranmış olan banknotlarda yazılı değerinin yarısı üzerinden para ödenerek değişim yapılıyor. Yarıdan fazlası eksilmiş banknotlar ise değiştirilmiyor.

YIPRANMIŞ BANKNOTLAR SAĞLIĞA ZARARLI

Yapılan araştırmalar, bazı mikroorganizmaların yıpranmış ve kirli banknotlarda daha yüksek oranda ürediğini gösteriyor. Bu nedenle de vezne çalışanlarında cilt enfeksiyonları, ciltte apse ve gastroenterit gibi enfeksiyonların daha fazla gözlendiğine dikkat çekiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle