GeriEkonomi Enerjide umut yeni HES'lerde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjide umut yeni HES'lerde

Yapımı devam eden 36 hidroelektrik santral (HES) projesi tamamlandığında, 2008 yılı sonuna kadar mevcut kapasiteye 3 bin 538 megavat (mw) kurulu güç ve 11.5 milyar kilovatsaatlik (kwh) enerji eklenecek.

Böylece, 2008 yılında kullanılabilir yıllık hidroelektrik santral potansiyeli 53.7 milyar kwh`yi bulacak. 

  Edinilen bilgiye göre, Türkiye`nin akarsu potansiyelinin elektrik enerjisi üretimine dönüştürülmesi amacıyla, Türkiye`nin heryıl ortalama yüzde 8 artan enerji talebinin bir bölümü hidroelektrik santrallarla karşılanacak.  

  DSİ Genel Müdürlüğü öncelikli olarak, Türkiye`nin halen kullanıma alamadığı teknik ve ekonomik olarak üretimi mümkün olan 125 milyar kwhenerji potansiyelini kademeli olarak Türkiye`nin tüketimine sunacak. 

  Bu doğrultuda ilk etapta yapımı devam eden 36 adet santral, kademeli olarak 2008 yılına kadar tamamlanarak hizmete alınacak. Bu santralların tamamlanmasıyla, Türkiye ``HES`` potansiyelinin yüzde 43 oranındaki bölümünü ekonomiye katmış olacak. 2008 yılına kadar tamamlanması planlanan 36 adet santralın toplam kurulu gücü 3 bin 538 mw ve yıllık enerji üretimi 11 milyar 500 milyon kwh saat olacaktır. 2001 yılı sonu itibari ile işletmedeki 11 bin 643 mw kurulu gücündeki hidroelektrik santralından 42.2 milyar kwh enerji üretiliyor. Türkiye`nin yıllık 115 milyar kilovatsatlik enerji üretiminin büyük bölümü ise termik, doğalgaz ve diğer santrallardan karşılanıyor.  

  DSİ Genel Müdürlüğünün2008 yılına kadar programına aldığı santralların da hizmete alınması ile birlikte mevcut kapasiteye 3 bin 538 mw kurulu güç ile 11.5 milyar kwh eklenerek yıllık üretim 53.7 milyar kwh`ye çıkmış olacak. Böylece 2008 yılında Türkiye mevcut akarsu potansiyelinin ancak yüzde 43.2 oranındaki bölümünü değerlendirmiş olacak.

319 SANTRAL DAHA

DSİ Genel Müdürlüğü önümüzdeki yıllarda akarsu potansiyelinin önemli bir bölümünü karşılanması amacı ile toplam önümüzdeki yıllar yıllar yatırım programında yeralan henüz yatırımına başlanmamış319 adet ``HES`` projeyi uygulamaya alacak. Bu santralların planlanan sürede işletmeye alınması halinde yıllık üretilecek enerji miktarı ise43 milyar kwh olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle