Enerji şirketinde Almanlara hisse sattı

Hürriyet Haber
12.09.2012 - 14:20 | Son Güncelleme:

Akfen Holding ile Alman yatırım fonu Aquila arasında Karasular’ın yüzde 40 hissesinin satışı için anlaşmaya varıldı.


Akfen Holding, halen enerji üretimine devam eden ve toplam 24.5 MW kurulu guc kapasitesine sahip 5 adet HES sahibi İdeal Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin sahibi olan Karasular Enerji'deki yüzde 40 hissesinin 22 milyon 580 bin Euro bedelle Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG’ya (Aquila) satışı konusunda sözleşme imzaladı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, "Alıcı tarafından işlem kapanışı ile ilgili olarak 5 milyon Euro tutarında cayma tazminatı ve satış bedelinin tamamı 11 Eylül 2012 tarihinde yeddi emin hesaplarına intikal etmiş ve Sözleşme yürürlüğe girmiştir'' dedi.

Güçsav, Karasular’ın kalan yüzde 60 hissenin Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG’ye satış opsiyonunun 16 Kasım 2012 tarihine kadar uzatıldığını belirterek, “Satışın yüzde yüze ulaşması için taraflar iradelerini ilk sözleşmeye sadık kalarak korumaktadır. Satış işlemi sonucunda Aquila HydropowerINVEST Investitions GmbH & Co. KG tarafından yönetim kurulu üyesi atanmayacak ve Karasular’ın yönetimi değişmeyeceği gibi alıcı adına herhangi bir imtiyaz tanınmayacaktır” diye konuştu.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı