GeriEkonomi El Kaide TMSF'yi de vurmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide TMSF'yi de vurmuş

Birleşmiş Milletler'in El Kaide terör örgütünün finansörlerinden biri olarak açıkladığı ve mal varlığına tedbir konulan Nasco Nasreddin Holding'in TMSF'ye de 136.2 trilyon lira borçlu olduğu ortaya çıktı. TMSF alacağı için haciz başlattı.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), El Kaide terör örgütüne finansman desteği sağladığı gerekçesiyle, Birleşmiş Milletler (BM) kararı doğrultusunda, önceki hükümetin mal varlığını dondurduğu Nasco Nasreddin Holding'e, 136.2 trilyon liralık "kamu alacağı" için haciz uyguladı. TMSF ayrıca, bütün bankalara listeli birer yazı göndererek, Nasco Nasreddin Holding ile dokuz grup şirketinin bütün mal, hak ve alacaklarının bloke edilmesini istedi. TMSF'den bankalara gönderilen 9 Aralık 2004 tarihli yazıyla; haczin dayanağı olan 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkında Kanunu'un ilgili maddesi, "borçlu kaçmışsa veya kaçması, mallarını kaçırması ve hileli yollara sapma ihtimali varsa" hükmünü içeriyor. "Kamu alacaklısı" konumundaki TMSF'nin uyguladığı ihtiyati haciz, yasa gereği herhangi bir süreyle sınırlı değil. Yazıyı alan bankaların, holding şirketlerine ait banka hesapları başta olmak üzere bütün nakit ve gayrimenkuller üzerine haciz şerhi işleyerek TMSF'ye bildirmesi gerekiyor.

İKTİSAT VE İNTERBANK'A BORÇ:

TMSF yetkilileri, Hürriyet'e haciz kararını doğrulayarak, bu operasyonun Nasco Nasreddin Holding ile grup şirketlerinin; İktisat Bankası ile İnterbank'a toplam 43 milyon dolarlık kredi borcunun ödenmemesinden dolayı yapıldığını söyledi. TMSF yetkililerinin verdiği bilgiye göre, daha önce Fon ile Nasco Nasreddin Holding arasında, Fon bankalarına olan 43 milyon dolarlık kredi borcu nedeniyle, "Borç Tasfiye Anlaşması" imzalandı. Borcun ödenmemesi üzerine, TMSF Holding'e iki kez süre uzatımı verdi. Süre uzatımlarına karşın borç ödenmeyince, faiz işletilerek, daha önce sadece banka hakim ortaklarına karşı işlettiği 6183'ün şirket ortaklarına da uygulanması kararı alındı.

DÜNYA BANKASI DA ALACAKLI:

Nasco Nasreddin Holding'in sadece TMSF'ye değil, aralarında Dünya Bankası'nın kardeş kuruluşu olan IFC (International Finance Corporation), Chase Manhattan, Koçbank ve Al Baraka'ya da borçlarının bulunduğu öğrenildi. Dünya Bankası'nın kardeş kuruluşu IFC, Nasco Nasreddin Holding'in yüzde 25 oranındaki ortakları arasında yer alıyordu. Ancak İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) şimdiki kayıtlarında, IFC ortak olarak görünmüyor. İTO kayıtlarına göre, 1987 yılında 821 milyar lira sermayeyle kurulan Nasco Nasreddin Holding'in yönetim kurulunda yer alan bugünkü ortakları Salih İdris Nasrettin, Ahmet İdris Nasreddin, Mustafa Özbay ve Ali Erdal Yençak görünüyor.

SEZER'İN ONAYI VAR:

BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütlerini finanse eden kişi ve kuruluşların mal varlığının dondurulmasına ilişkin kararı doğrultusunda, DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetince alınan Bakanlar Kurulu kararı 16 Kasım 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Nasco Nasreddin Holding'in adının da yer aldığı Bakanlar Kurulu kararında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de imzası bulunuyor.

KAMBİYO AFFINDAN YARARLANDI:

Mal varlığının dondurulması kararı kapsamında, terörizmi finansa ettiği belirlenen şirketlerin Türkiye'deki bütün bankalardaki hesaplarına bloke konulması ve mal varlıklarıyla ilgili bütün işlemlerin Maliye Bakanlığı iznine bağlanması gerekiyordu. Ancak bu karara rağmen, Nasco Nasreddin Holding faaliyetlerini sürdürürken, AKP Hükümeti'nin çıkardığı kambiyo affından da yararlandırıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle