GeriEkonomi DVD ve VCD'ye bandrol zorunluluğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DVD ve VCD'ye bandrol zorunluluğu

1 Ocak 2000'den itibaren DVD ve VCD (video CD) oynatan cihazlar da bandrol uygulaması kapsamına alınıyor. DVD için ödenecek bandrol tutarının 6-10 milyon, VCD için ödenecek bandrol tutarının ise 1-2.5 milyon lira arasında değişmesi bekleniyor.

HÜKÜMET, sayısı hızla artan DVD ve VCD (video CD) cihazlarından da bandrol almaya karar verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 2001 yılı mali Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri sırasında koalisyon ortaklarının verdiği üç önerge ile getirilen yeni uygulamaya göre, 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren DVD ve VCD cihazları da radyo, TV ve video gibi bandrole tabi olacak.

Bandrol ücretlerinin hesaplanmasında bu cihazların imalat, ithalat ve ihracat bedelleri baz alınacak. Bu kesinti oranlarının imalat ve ithalat bedelleri üzerinden yüzde 2, ihracat bedeli üzerinden ise yüzde 1 oranında uygulanacağı belirtildi.

Piyasada, DVD oynatıcılarının 300 ile 500 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satıldığı dikkate alınırsa, 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren satın alınacak olan DVD oynatıcıları için ödenecek bandrol ücretinin de 6 ile 10 milyon lira ararasında değişmesi bekleniyor. DVD'ye göre daha ucuz olan VCD oynatıcılar için ödenecek bandrol ücretinin de 1 milyon lira ile 2.5 milyon lira arasında değişmesi bekleniyor.

KATKI PAYI

Koalisyon ortaklarınca verilen diğer düzenlemeyle telekomünikasyon hizmetleri veren işletmecilerden tahsil edilerek merkez saymanlık hesaplarında tutulan onbinde 5 oranındaki katkı paylarının, bütçenin vergi gelirleri bölümüne gelir kaydedilmesi sağlandı.

Bu miktar Ulaştırma Bakanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere, (personel giderleri hariç) özel ödenek olarak kaydedilecek.

Getirilen bu düzenlemeyle GSM 900 ve GSM 1800 ihalerinden alınan ve merkez saymanlık hesaplarında tutulan, bugüne kadar amacı doğrultusunda kullanılamayan toplam 1 milyon 762 bin dolarlık kaynağın Ulaştırma Bakanlığı'nca kullanılması imkanı sağlandı. Bundan sonra verilecek GSM lisanslar ile telekomünikasyon lisanslarından alınacak katkı payları için de aynı yöntem izlenecek.

GÜÇ BEDELİ

Bütçe Tasarısı'nda, elektrik abonelerinden ‘‘güç bedeli’’ adı altında ‘‘sabit ücret’’ alınması da hükmü bağlandı. Buna göre, ‘‘güç bedeli’’ her faturayla birlikte alınacak ve TEDAŞ Yönetim Kurulu bu bedelin miktarını belirlemeye yetkili olacak.

Tekel'in 31 Aralık 2000 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş olan vergi borçları, bu tarih itibariyle dondurularak silinecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle