GeriEkonomi Dünyanın en büyük bilgisayar merkezi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en büyük bilgisayar merkezi

Dünyanın en büyük bilgisayar merkezi
refid:13181987 ilişkili resim dosyası

KONYA Selçuk Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük bilgisayar merkezi olma özelliğini taşıyan Sakıp Sabancı Bilgisayar Merkezi (BİMER) günde 3 bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana kurulu tek katlı merkezde aynı anda 2 bin öğrenci, günlüğü 1 lira karşılığında internet hizmeti alabiliyor.

Dünyanın en büyük bilgisyar merkezinden fotoğraflar / Foto Galeri

Teknoloji üssü olarak adlandırılan BİMER’de öğrenciler ödev ve araştırmalarını yaparken, sesli ve görüntülü sohbet sistemi ile aileleri de konuşabiliyor.
BİMER Sorumlusu Hakan Ülker, merkezin açıldığı 2004 yılından itibaren öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Merkezimiz saat 09.00’dan 21.00’e kadar kesintisiz hizmet veriyor. Sadece öğrencilerimiz ile öğretim üyelerimizin yararlanmasına izin veriyoruz. İsteyen öğrenci 1 lira karşılığında tüm gün hizmet alabilir. Yaklaşık 4 ayı bulan bir eğitim-öğretim dönemi için toplu hizmet almak isteyen öğrencilerimizden ise sadece 25 lira ücret alınıyor” dedi.

100 KİLOMETRE KABLO DÖŞENDİ

Merkez bünyesinde 5 de özel sınıf bulunduğunu belirten Ülker, “Öğretim üyelerimiz bu sınıflarda araştırmalarını rahatlıkla yapabiliyor. Bazı dönemlerde temel bilgisayar eğitimin yanı sıra web tasarımı, görsel tasarım gibi kurslar da düzenliyoruz. Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz bu imkanlardan az bir ücretle yararlanabiliyor. Merkezimize bilgisayarlar yerleştirilirken 100 kilometre kablo kullanıldı” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER AİLELERİ İLE HASRET GİDERİYORLAR

Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin bilgisayar merkezinde aileleriyle sohbet ettiklerini ifade eden Hakan Ülker, “Gurbette okuyan öğrencilerimiz merkezimize gelerek aileleri ile günde 1 lira karşılığında akşama kadar sohbet edebiliyorlar. Bazı öğrenciler araştırma ve ödevleri için geliyor. Gazete okumaya gelenler de var. Klavye derslerine çalışan öğrencilerimiz de bulunuyor” dedi.

TÜRKİYE’DE BENZERİ YOK

Dünyada sayılı, Türkiye’de ise benzeri bulunmayan merkezin 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu vurgulayan BİMER Sorumlusu Hakan Ülker, “Fiziki bakımdan böyle bir merkez Türkiye’deki hiçbir üniversitede yok. Kamu ve özel sektörde de böyle bir merkezi görmedik. Yurtdışından gelen birçok öğretim üyesi merkezimizi görünce hayret ediyor. Öğrencilerimize böyle bir imkan sunduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle