GeriEkonomi Dumanı yetti!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dumanı yetti!

Dumanı yetti!

Adrasan’daki orman yangını turizm bölgelerine yakınlığı nedeniyle sıkıntı yarattı. Olimpos ve Adrasan’daki oteller boşaltılırken işyeri sahipleri rezervasyonlarda düşüş yaşandığını belirtiyor. Seralar ve bahçelerde ise yangının etkisi büyük.

ANTALYA’NIN Kumluca ilçesindeki Adrasan mahallesinde çıkan orman yangını, bölgeyi olumsuz etkiledi. Yangının çıktığı yerin turizm bölgelerine yakınlığı sebebiyle Adrasan ve Olimpos’taki oteller de zor durumda kaldı. Bölgede faaliyet gösteren otelciler yangının yerleşim yerlerine uzakta gerçekleştiğini söylese de tedbir amaçlı bazı otellerin boşaltıldığını ifade etti. Adrasan Shambala Motel’in yetkilileri, yangının yerleşim birimlerine uzak olduğu için köyde ve sahil kısmında yangının hissedilmediğini söyledi. Otel yetkilileri, “Orman gözümüzün önünde yandı. Büyük üzüntü içindeyiz” dedi.

REZERVASYONLAR DÜŞTÜ

Yangının Olimpos ve Adrasan arasındaki makilik kısımda olduğunu söyleyen Olimpos’taki Deep Green otelin yetkilisi, “Olimpos’un bağlı olduğu Yazır köyü ve Adrasan direkt olarak yangından etkilenmedi. Ancak tedbir amaçlı Olimpos’taki oteller boşaltıldı. Bu doğru bir karardı. Tatilciler, yakın çevredeki otel ve pansiyonlara gitti. Önceki gün giden bazı tatilciler ise dün dönmeye başladı. Ancak gelecek dönem rezervasyonlarında büyük düşüş var. Olimpos’ta tatil yapmak isteyen birçok kişi de tatillerini iptal ediyor. Yangının nerede olduğu çok iyi anlatılmalı. Çünkü buradaki otelciler ve esnaf zor durumda kalıyor. Yangın sonrası giden tatilcilerin kalmadıkları günlerin paralarını iade ediyoruz. Gelecek aylarda tatil yapacaklar da iptal edince, onların da ödemelerini geri vermek zorunda kaldık” dedi.

Olimpos’ta bulunan Kadir’in Ağaç Evleri’nin sahibi Kadir Kaya da müşterilerini mağdur etmediklerini söyledi. Tahliye sürecinde otellerinde konaklayanları Ulupınar’daki diğer otellerinde ağırladıklarını belirten Kaya, “Yavaş yavaş geri dönüşler başladı” dedi.

SERALAR VE BAHÇELER DE YANDI 

BÖLGEDE çıkan yangından sadece turizmciler değil, tarım arazileri sahipleri de etkilendi. Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan’ın verdiği bilgilere göre, 400 dekar nar, portakal, zeytin ve ceviz ekili alan yangında kül olurken, 120 dekar civarında sera da kullanılamaz hale geldi. Bu verilerin ilk 2 günün bilançosu olduğunu belirten Kayhan, “Arazide hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bugün (dün) çalışma yapılan alanlar hakkında henüz bir bilgimiz yok. Seraların yüzde 90’ında domates ekiliydi. Yangından dolayı arazileri yanan 134 kişi tespit edildi. Ancak bu sayıların artması bekleniyor. Yangından etkilenen alanın ise 350 hektardan fazla olduğu belirtiliyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle