GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Euroya ikinci müdahale bekleniyor

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 666.000-667.800 liradan, Alman Markı 297.000-298.600 liradan, İngiliz Sterlini 963.500-971.750 liradan güne başladı. Döviz piyasası talepliydi. Euro/dolar paritesi 0.8786 seviyelerinde gerçekleşti. Serbest döviz piyasasında ABD Doları 666.400 liradan, Alman Markı 296.600 liradan, İngiliz Sterlini 970.500 liradan günü tamamladı. IMF Başkanı Horst Köhler, "Euro için müdahale olumlu" açıklamasında bulundu.

Neden oldu?

Yurtiçi piyasada bankaların pozisyonlarını kapatmalarından dolayı dövize yönelik talep sürüyor. Yurtdışı piyasada ise euroya yapılan müdahalenin ardından parite yakından takip ediliyor. Parite 0.90'lara kadar yaptığı çıkışını bugünlerde gevşemeye bıraktı.

Ne olacak?

Euronun bir süre sonra tekrar gevşeme içine gireceğini belirten uzmanlar doları daha şanslı görüyorlar. Avrupa Merkez Bankası'nın ise euroya tekrar müdahale etmesi ve böylece ortak para biriminin gerçek toparlanmasını yapması bekleniyor.

Uzman gözüyle

Selçuk Gözübüyük - Egebank Hazine Bölümü

İç piyasada yurtdışı bankalar 9 aylık bilanço dönemi olmasından dolayı gelişmekte olan ülkelere verdikleri döviz depolarını geri çekiyorlar. Bu nedenlede pozisyon kapama yaşanıyor. Bugün beklenen döviz alışı gelmedi. Ama önümüzdeki günlerde yoğun döviz talebinin gelmesi bekleniyor. Dövizde gecelik faizler yüzde 15'lerin üzerine çıktı. Dış piyasada ise merkez bankalarının müdahalesi ile parite 0.87'den 0.90'a hızlı bir çıkış yapmıştı. G-7 zirvesinde de güçlü euro isteklerinde bulunuldu. Bu gelişmelerle parite dalgalanıyor. Paritenin bir süre sonra 0.86'ya düşeceğini ve Avrupa Merkez Bankası'nın madühalesinin kaçınılmaz olacağını söyleyebiliriz. Kısa vadede dolar değer kazanacaktır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle