GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Dövizde beklenen satış geldi

Ne oldu?

Dün serbest döviz piyasasında ABD Doları 654.400 liradan, Alman Markı 299.400 liradan, İngiliz Sterlini 950.500 liradan kapanmıştı. Döviz piyasasında bugün beklenen satışlar geldi. Euro/dolar paritesi 0.8943 seviyelerinde gerçekleşti. Serbest döviz piyasasında ABD Doları 656.400 liradan, Alman Markı 299.800 liradan, İngiliz Sterlini 953.500 liradan günü tamamladı.

Neden oldu?

Yurtiçinde bankalar pozisyonlarını kapattıkları için rahatlıkla döviz satışına geçebildiler. Piyasada 500 milyon dolarlık satış oldu. Sendikasyon girişlerinin yaşanması bu miktardaki satışa neden olarak gösterildi. Yurtdışında ise euro/dolar paritesi gevşemesini sürdürdü. Parite hareketinden dolayı dolar değer kazandı.

Ne olacak?

Gelecek hafta döviz satışının daha da artması bekleniyor. Ayrıca yeni sendikasyon girişleri ile piyasa rahatlayacak. Hafta içinde bankaların ne kadar pozisyon açacağı önem taşıyacak.

Uzman gözüyle

Emel Güneş- Denizbank Hazine Bölümü

Eylül ayıyla birlikte dövizde satış gelecek. Ama 1 Eylül'de emisyon çıkışları ve özel sektör maaş ödemeleri oldu. Bu gelişme efektif döviz talebinin artmasına yol açtı. Gelecek hafta piyasa dengeye gelir. Yurtdışı piyasada ise Avrupa Merkez Bankası'nın 0.25 puanlık faiz artışı gerçekleşti. Faiz artışıyla birlikte parite 0.89 seviyelerinin altına gevşedi. Bu günlerde pariteye yönelik tahminde bulunmak zor. Teknik olarak bakınca 0.88-0.8750 seviyelerine kadar gerileme olabilir. Bu seviyeler dolar/mark paritesinde 2.20'ye denk geliyor. Önümüzdeki günlerde dolar daha şanslı gözüküyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle