GeriEkonomi Dış ticaret 3. çeyrek beklenti anketi açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış ticaret 3. çeyrek beklenti anketi açıklandı

Dış ticaret 3. çeyrek beklenti anketi açıklandı
refid:20993411 ilişkili resim dosyası

Buna göre, İhracat Beklenti Endeksi, 2012 yılının 3. çeyreğinde, 2. çeyreğe göre 3,4 puan azaldı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 115 olan endeks, 3. çeyrekte 111,6 seviyesinde gerçekleşti.

2012 yılının 3. çeyreği için İhracat Beklenti Endeksini oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek 3 aydaki ihracat beklentisinin, ihracat siparişi beklentisinin, son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyinin ve şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyinin endeksi azalış yönünde etkilediği görülürken, son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyinin endeksi artış yönünde etkilediği görülüyor.

Tüm ülke gruplarına ihracatın artacağı beklentisi zayıflayarak sürerken, 2012'nin 2. çeyreğinde özellikle Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın artacağı beklentisi büyük bir sıçrama gösterdi. 3. çeyrekte ise söz konusu ülkelere ihracatın artacağı beklentisinde yaklaşık 17 puan düzeyinde düşüş oldu.

Firmaların sektörlerine ilişkin ihracatlarındaki, ihracat siparişlerindeki ve pazar paylarındaki artış beklentileri bir önceki çeyreğe göre zayıflayarak devam ederken, son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyindeki artış güçlenerek sürdü, birim ihracat fiyatı beklentisi artış yönünden azalış yönüne geçti.

2012 yılının 3 çeyreğinde, 2. çeyreğe göre ithalat beklentisi düştü-

İthalat Beklenti Endeksi, 2012 yılının 3. çeyreğinde, 2. çeyreğe göre 4,5 puan azaldı. 2012 yılının 2. çeyreğinde 115,7 olan Endeks, 2012 yılının 3. çeyreğinde 111,2 seviyesinde gerçekleşti.

2012 yılının 3. çeyreğinde, 2. çeyreğe göre, gelecek 3 aydaki ithalat beklentisine, birim ithalat fiyatı beklentisine ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi azalış yönünde etkilediği görülürken, son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyinin endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi.

Öte yandan, her bir soruya ilişkin yayılma endeksleri, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda seyretti.

Avrupa ve Amerika ile Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya gibi diğer Asya ülkelerinden yapılan ithalatın artacağı beklentisi önceki çeyreklere göre büyük oranda zayıflayarak sürdü. Ortadoğu ülkelerinden ithalatın artacağı beklentisi güçlenerek sürerken, Afrika ülkelerinden ithalatın artacağı beklentisi yerini azalışa bıraktı.

2012'nin 3. çeyreğinde, firmalar sektörlerinin ithalatına ilişkin artış beklentileri son çeyreğe göre ciddi oranda güç kaybederek sürerken, birim ithalat fiyatının artacağı beklentisi önceki çeyreklere göre oldukça zayıfladı.

Mevcutta normal üstü ithalat sipariş düzeyine sahip firmaların yoğunluğu son çeyreğe göre azalırken, söz konusu dönemde mevcut siparişlerinin normal altı seviyede olduğunu belirten firma oranı da son çeyreğe göre azaldı.

İlk ve ikinci çeyrek sonuçları

İhracat Beklenti Endeksi, yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın son çeyreğine göre 17,7 puan azalırken, ithalat beklenti endeksi 3,2 puan artmıştı.

Yılın ikinci çeyreğindeki endeks ise birinci çeyreğe göre 17,1 puan, ithalat beklenti endeksi ise 11,1 puan artış göstermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle